БАН фалира

02.02.2010 | 10:04
по статията работи:
В академията са останали пари за плащане на ток и парно. Работещите в академията нарекоха управляващите "случайно попаднали в политиката хора"
БАН фалира

Българската академия на науките (БАН) фалира. В академията са останали пари за плащане на ток и парно. Средства за това има само до края на февруари. От март научните институти могат да останат "на тъмно", ако спешно не бъдат осигурени пари поне за плащане на сметките. За тоталната липса на финанси алармира вчера председателят на БАН акад. Никола Съботинов пред Общото събрание на академията. Той отправи молба към всички шефове на институти да търсят начини да съберат средства, включително и по външни проекти, за да могат да си платят тока.

Държавата ни дава пари само за заплати, те на практика не покриват нищо друго, заяви Съботинов. Общият бюджет на академията е 74 млн. лева, след като депутатите в последния момент отрязаха от него 10 млн. и ги прехвърлиха на земеделието. От тези средства държавата превежда всеки месец 1/12 на академиците.

Замразили сме всякакви командировки, както и всички видове международна дейност. Не пътуваме навън, не обменяме учени, не участваме дори в международни проекти, които са обект на правителствена спогодба, оплака се Съботинов.

Според него, ако институтите не успеят да икономисат още някой лев до началото на март, академията ще се принуди да моли министъра на финансите Симеон Дянков за целеви субсидии. В противен случай ще спрат да функционират всички лаборатории, за чиято поддръжка са нужни пари, пише в днешния си брой вестник "Стандарт"

Вече няколко пъти сме молили държавата, поставям този въпрос при всяка наша среща. Дадоха ни единствено пари да не спрем отоплението на Ботаническата градина, както и 3,8 млн. лева, за да пенсионираме 500 учени, които са достигнали нужната възраст. На тяхно място обаче назначаваме млади хора, не закриваме щатове, така че са ни нужни пари за техните заплати, уточни Съботинов.

Вчера учените се обявиха и срещу предложението на Сергей Игнатов институтите да сключват договори и да се сливат с университети. По време на общото събрание учени емоционално нарекоха министрите, под чийто натиск се провежда реформата, "случайно попаднали на политическата арена хора".

 

Сагата между БАН и финансовия министър Симеон Дянков започна, след като той се обяви за закриване на повечето институти от академията и нарече работещите в нея "феодални старчета". Академиците се засегнаха и дадоха остър отпор на изявлението им, но месец по-късно предложиха проект за реформиране, съгласно който БАН ще намалее от 69 на 42 института. На практика обаче предложеният от ръководството на БАН вариант не закрива институти, а чисто и просто ги слива под обща шапка с идеята така да бъдат "спасени" работещите в тях. Дори и получилият най-ниска международна оценка център по архитектурознание се слива с института по литература, вместо да бъде ликвидиран.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...