След повече от година отлагане парламентът прие промени в Закона за Българската академия на науките.
Академията вече ще има съвет на настоятелите с четиригодишен мандат. Той ще бъде съставен от 17 души и ще контролира, координира и подпомага сътрудничеството на БАН с останалите институции. Всяка година до 30 април председателят на БАН ще представя годишен доклад за дейността на академията.
Амбицията на кабинета "Борисов" да реформира БАН беше посрещната от протести на учени и граждани.
Президентът Георги Първанов също се закани да наложи вето по първоначалните проектозакони, които предлагаха министърът на образованието Сергей Игнатов и депутати от ГЕРБ. Сегашните промени бяха приети след консултации сред всички парламентарни групи, припомня Dariknews.bg.
Учените не бяха съгласни с идеята на министъра на образованието Сергей Игнатов академията да бъде реформирана, като централното й управление се закрие, а институтите започнат да се разпореждат директно с бюджетни средства. Според тях "управлението на Игнатов е управление с интриги". Учените твърдяха, че министърът противопоставя едни хора срещу други, университетите срещу БАН. Остри протести предизвика и репликата на вицпремиера и министър на финансите Симеон Дянков, който нарече учените "феодалните старци".
Поради масовите протести премиерът бе принуден да се откаже от предложенията на Сергей Игнатов, припомня БГНЕС.