Днес ще бъдат отворени офертите за обществената поръчка „Извършване на техническа поддръжка за 5-годишен период на дизелови мотрисни влакове серия 10 и електрически мотрисни влакове серии 30 и 31, собственост на "БДЖ-Пътнически Превози" ЕООД” на максимална стойност 164 402 044,8 лв. (с ДДС), пише БГНЕС.
По този повод от Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт припомнят, че вече са изпратили своите искания за преразглеждане, задължително преработване или прекратяване на обществената поръчка, тъй като считат, че условията на процедурата са порочни и необосновани.
Според организацията и към настоящия момент няма яснота от къде ще бъде осигурен посоченият в процедурата финансов ресурс, който надвишава капиталовия трансфер от държавата за срок от 5 години, който в настоящата ситуация би бил до 150 млн. лв. От сдружението обръщат внимание, че начинът, по който е обявена процедурата предразполага представяне на много високи ценови оферти, до над 2 пъти по-високи от цените за поддръжката на идентичен подвижен състав Сименс например във Великобритания или Русия (държава от ЕС и държава извън ЕС).
И до момента не става ясно как бившето ръководство на БДЖ, освободено от новия министър на транспорта Христо Алексиев, е обявило такава поръчка при действащ договор със Сименс за поддръжка на електрическите мотриси до 2019 г.
От инициативата напомнят, че са разкрили, че текстът на процедурата е изкопиран от друга процедура, защото авторът – българския клон на международната юридическа компания „Ърнст и Янг” е забравил да премахне части от текста като там е изписано, че банковите гаранции трябва да бъдат в полза на „община БДЖ.....”
Отделно от това не е ясно на каква сума е консултантския договор с адвокатите, тъй като сумата по договора е заличена от текста му, публикуван на страницата на БДЖ. Друг порок на процедурата е, че в заложената модернизация освен монтиране на wi-fi модули, подмяна на осветлението и подобряване на системата за информация не е посочен може би най-важният компонент – монтиране на система за влаков контрол (АЛС).
Системата е изградена от два основни компонента, които се монтират върху железопътните линии и подвижния състав. Такава система съществува по линията София-Пловдив още от 1992 г., а отскоро и на реконструираното трасе Пловдив-Свиленград. Едва няколко локомотива на БДЖ и на частните товарни железници разполагат с нея. И до ден днешен необясним остава фактът как мотрисите Сименс, доставени след 2005 г. не са били поръчани с такава система.
С нейна помощ например, би било невъзможно движението с превишена скорост, което е основна причина, довела до дерайлирането на вагоните-цистерни при Хитрино. Някои експерти сигнализират, че е възможно това да е ход за скрита приватизация на депата на БДЖ, тъй като изпълнителят на поръчката може да ги ползва на все още неизяснени цени и с персонал на БДЖ, който може да бъде „закрепостен” към дружеството, което ще извършва ремонтите без ясно разписани условия на труд и др.