Българският енергиен холдинг (БЕХ) планира да пусне на международните пазари емисия oблигации. Това е съобщил пред агенция "Ройтерс" Михаил Андонов, изпълнителен директор на структурата, в която влизат Националната електрическа компания (НЕК), АЕЦ „Козлодуй“, „Булгаргаз“ и др.
С ценните книжа, които трябва да се появят в началото на следващата година, БЕХ трябва да събере 300 млн. долара. Лихвата, която българската компания ще се опита да постигне, е между 3,5 и 4,5%. Андонов не обяснява с какъв падеж ще е емисията.
Средствата трябва да отидат за погасяване на съществуващ дълг на НЕК, взет за проекта АЕЦ "Белене", от консорциум от банки, воден от френската BNP Paribas. Задължението, което е в размер на 244 млн. долара (195 млн. евро), трябва да бъде погасено до месец май 2013 г., информира агенция „Ройтерс“.
Идеята за емитиране на облигации беше представена преди 4 месеца от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Тогава той обяви, че заемът ще бъде емитиран от НЕК, но впоследствие очевидно плановете са се променили.
"Националната електрическа компания (НЕК) няма налични средства, за да изплати 250 милиона евро заем за АЕЦ "Белене". Средствата са теглени с посредничеството на банка BNP Parbias поне формално се водят на проекта "Белене" и трябва тепърва да се изплащат". Това каза пред журналисти Добрев в края на месец април, информира БНР.
Той допълни: "По-скоро ще се търсят други варианти, да се вземат средства от БЕХ например. Целта е да се погаси тази част от заема. Няма време за нов заем от 55 млн. и това не е добра идея. По-скоро в дългосрочен план ще се мисли в посока на издаване на облигация, която да погаси този заем, да го рефинансира".
Енергийният холдинг трябва да получи през есента на 2012 г. кредитен рейтинг. Според Андонов оценката ще съответства на тази на българската държава. Шефът на БЕХ припомня, че активите на структурата се оценяват на повече от 12 млрд. лева (7,7 млрд. долара).
Припомняме ви, че през месец юли тази година България за пръв път от 10 години насам излезе на международните пазари, за да предложи емисия облигации за 950 млн. евро. Получената лихва от инвеститорите бе 4.25%. В статията на "Ройтерс" се отбелязва, че България е най-бедната държава в Европейския съюз. Същевременно тя е една от най-малко задлъжнелите страни-членки на Общността.