БНБ: Приемането на еврото дава силен тласък на ръста на заплатите

30.05.2023 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Приемането на еврото, както показва опитът на държавите, които наскоро влязоха в еврозоната, не само че не води да засилване на инфлацията, но дава силен тласък на ръста на заплатите. Това обясни подуправителят на БНБ Нина Стоянова
БНБ: Приемането на еврото дава силен тласък на ръста на заплатите
Снимка: под лиценза на creative commons

Приемането на еврото, както показва опитът на държавите, които наскоро влязоха в еврозоната, не само че не води да засилване на инфлацията, но дава силен тласък на ръста на заплатите. Това обясни подуправителят на БНБ Нина Стоянова по време на юбилейната национална среща на финансистите на общините, организирана от Националното сдружение на общините в Република България днес в Златни пясъци. 

"Можем да разгледаме ефекта в по-дългосрочен план например при последно присъединилите се държави Литва (2015 г.), Латвия (2014 г.) и Естония (2011 г.).

Пет години преди присъединяването на тези страни към еврозоната средната месечна работна заплата в тях е варирала в диапазона 550 – 700 евро. При присъединяването им към еврозоната тя е била в порядъка на 700 – 800 евро, тоест ръстът за петгодишен период преди въвеждане на еврото е бил между 5% за Латвия и 30% за Естония. За 2022 г. средните заплати в тези държави са в диапазона 1400 – 1900 евро, което е увеличение между два и три пъти – от 92% за Латвия до 164% за Литва, в сравнение със съответната година на въвеждане на еврото", каза нина Стоянова. 

Оцени статията:
3.13/23
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...