Представители на Българската народна банка (БНБ) са провели среща с такива на австрийския фонд EPIC, както и на представители от Фонда на генералния държавен резерв на Султана на Оман и на компанията Gemcorp. Те са обсъдили възможността за рекапитализиране и преструктуриране на Корпоративна търговска банка (КТБ), се съобщава в официална публикация на Централната банка.
“На срещата представителите на БНБ бяха информирани, че новосформиран консорциум от посочените трима инвеститори води разговори с правителството и с парламентарно представени политически сили за изготвяне на план за рекапитализиране и преструктуриране на КТБ, който да включва и средства, осигурени чрез държавна помощ”, обясняват от БНБ.
От своя страна от Централната банка са посочили, че към плановете за рекапитализация и преструктуриране на поставената под специален надзор финансова институция трябва да бъде включена информацията за наличните средства, които биха били инвестирани в КТБ. Също така от БНБ настояват до 20 ноември потенциалните инвеститори да обявят сроковете и инструментите, „чрез които ще се реализират инвестиционните намерения“.
По информация на Централната банка инвеститорите са поискали достъп до одитните доклади за КТБ, които бяха публикувани на 22 октомври. „Доколкото БНБ не е страна по договорите между квесторите на КТБ и одиторските фирми и докладите не могат да се разпространяват без съгласието на одиторите, бе заявено, че ще бъде оказано съдействие за установяване на контакт и достъп до докладите при определени между консорциума и одиторите условия”, посочват от БНБ.
Междувременно временно отстраненото ръководство на КТБ излезе с позиция, че данните от одиторския доклад на банката са "неформални и без правна стойност". Според тях изводите на трите компании "Ърнст енд Янг одит" ООД, "Делойт България" ООД и "АФА" ООД са "неангажиращи становища на консултанти – одиторски фирми, които не са предвидени от закона при регламентацията на режима на специалния надзор".
От временно отстраненото ръководство на КТБ АД посочват, че към 30 септември капиталът на банката е положителен. Според данните има "редовен дълг по кредити – 88 %, 4,50% коефициент на капиталова адекватност; 375,343 млн. лв. загуба". Те коментират, че от тези числа ясно личи, че КТБ АД все още е в добро състояние и че не може да бъде срината в кратки срокове, "въпреки всички усилия на БНБ и квесторите да я ликвидират поръчково".