Управлението на международните валутни резерви от страна на БНБ през първата половина на 2017 г. е донесло 57.6 млн. евро загуба. Това се равнява на -0.25% доходност. Това се вижда от отчета на централната банка за изтеклата година, внесен в Народното събрание, съобщава capital.bg.
Изданието припомня, че за последен път централната банка постигна отрицателна доходност през 2013 г. Тогава обаче то се дължеше изцяло на спада на цената на златото, което доведе до преоценка в баланса на БНБ. Сега загубата идва предимно от инвестициите в ценни книжа.
Посочва се, че в голяма степен този резултат е очакван заради това, че висококачествените държавни облигации в еврозоната имат отрицателна доходност, а тъкмо в тях предимно БНБ влага резервите.
Освен ако този риск не е хеджиран, това вещае и нови загуби за институцията, тъй като очакванията са от 2019 г. Европейската централна банка да започне да спре изкупуването на ценни книжа и да започне да затяга паричната си политика. Това ще доведе до покачване на лихвите и доходностите на международните пазари, посочва изданието.
На фона на обема на собствените средства на БНБ (над 4.3 млрд. лв. към края на годината) и на валутните резерви (над 46 млрд. лв.) тази отрицателна доходност не изглежда тревожна и тя носи основно репутационен проблем за централната банка, се посочва в публикацията.
В първото тримесечие на 2017 г. се наблюдава и друга нова тенденция - намалява делът на инвестициите в ценни книжа за сметка на този на депозитите в чуждестранни банки.
Позитивна тенденция е, че за пръв път от 2007 г. балансът на БНБ се е изчистил от книжа с рейтинг А и съдържа само АА- и нагоре. Делът на най-висококачествените ААА книжа в портфейла се покачва от 67 на 74%.