БСК: БАН носи много непреки ползи за икономиката

20.11.2009 | 14:38
по статията работи:
Проблемите на академията не трябва да се обсъждат по медиите, посочва още работодателската организация
БСК: БАН носи много непреки ползи за икономиката

Българската академия на науките (БАН) и хората, работещи в нея, не биха могли да носят пряк финансов ефект. Непреките ползи за икономиката и за обществото обаче, трябва да бъдат обективно оценени. Те са неоспорими. Това се посочва в позиция на Българската стопанска камара (БСК) по повод непрестанните скандали с академията през последната седмица.

В позицията на работодателската организация се посочва още, че проблемите на БАН трябва да бъдат от ръководството на институцията и държавата, а не по вестниците. Посочват се и непреките финансови ползи на академията. Те са както следва:

  1. Ежедневни метеорологични и хидрологични прогнози, включително система за ранно предупреждение за възможен пренос на радиоактивно замърсяване при ядрена авария и ежедневно измерване на съдържанието на радиоактивни вещества във въздуха, водите и валежите.
  2. Подържа Национална система за регистрация, анализ и оценка на силни земни движения, сеизмичното осигуряване на сгради и съоръжения.
  3. Мрежа за наземни измервания на биологично активната слънчева ултравиолетова радиация.
  4. Ежедневно изследване на развитието на ветровото вълнение в крайбрежните води на Черно море и ежедневна специализирана морска прогноза за корабоплаването в Западно Черно море, екологичен мониторинг на крайбрежните Черноморски води и проследяване на транспорта и дифузията на нефтени разливи.
  5. Единствената в страната лаборатория по компютърна вирусология.
  6. Изготвя и поддържа червените книги на фауната и флората на България, ръководи дейността по крупните проекти „Натура 2000".
  7. Основните археологически проучвания по българските земи, в резултат на което са разкрити такива ценни обекти като Перперикон, Долината на тракийските царе, защитния вал около старите български столици и много други!
  8. Нова, широка гама микробиологични средства и препарати.
  9. Високо интелигенти изделия за отбранителната промишленост.
  10. Развитие на методите за леене с противоналягане и основаване на нови направления в машиностроенето.
  11. Широка гама електроихимични източници.
  12. Нови типове електрооптични изделия.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...