Българската стопанска камара излезе със становище относно промените в данъчното законодателство.
Според камарата с въвеждането на т.нар. "касова отчетност" административната тежест, която ще бъде наложена върху бизнеса, далеч ще надхвърли ползите за малките предприятия, приложили "облекчения" режим. При вземане на евентуално решение следва да се обсъди възможността и за въвеждане на преходен период за предварителна подготовка на задължените лица – търговци и данъчна администрация, вкл. за настройване на използвани програмни продукти, счетоводно отчитане и др., отчитат от БСК.
От БСК подкрепят намалението на прага от 35% на 25%, с което се разширява обхвата на общините с висока безработица, в които се ползва правото на преотстъпване на корпоративен данък.
Камарата обаче счита, че трябва да се обсъди предлаганото ново изискване за поддържане на „не по-малко от 30 работни места”. Това ще ограничи възможностите на дребните производители като реално се прекратява данъчното облекчение за тях. Това може да увеличи и риска от напускане на съответните общини и да доведе до нарастване на безработицата. Това ограничение може да не се прилага за големите фирми откриващи предприятия в такива общини.
БСК споделя основните принципи за функциониране на т.нар. фискален контрол. Това ще ограничи незаконния трафик на стоки и укриването на ДДС. Някои разпоредби обаче трябва да бъдат преразгледани много внимателно, за да не нарушат нормалната икономическа дейност в страната.
Извършването на проверка на превозваната стока и поставянето и отстраняването на технически средства за контрол на транспортното средство е необходимо да се синхронизират с изискванията при митническия контрол и митническите разпоредби, съгласно които каквото и да е нарушение на пломбите, от когото и да е, се санкционира.