БСК: Квалифицираните кадри драстично намаляват

12.08.2011 | 13:59
по статията работи: Апостол Апостолов
Камарата представи проблемите в образованието и предложенията си за реформи в тази сфера
БСК: Квалифицираните кадри драстично намаляват

Автор на статията: Апостол Апостолов ( a.apostolov@econ.bg )

Българската стопанска камара (БСК) е изготвила редица предложения, свързани с промени в областта на образованието. Констатираните от експертите на камарата проблеми в тази сфера са систематизирани в обширен доклад.

Основните проблеми и предложения бяха представени днес от Камен Калчев, зам.-председател на БСК, и Даниела Симидчиева, директор на Центъра за професионално образование на БСК (на снимката долу).

imgp1115_3648

Представяне на препоръки за реформи в образованието. Снимка: Econ.bg

"Драстичното намаляване на квалифицираните кадри е основният проблем, който спъва развитието на икономиката. Бизнесът изпитва нужда от качествени технически специалисти", заяви Камен Калчев.

Редица български фирми са стигнали до крайната мярка да изнесат производствените си мощности в съседните на България страни. Нашите бизнесмени са видели качествени и проспериращи кадри най-вече в Турция, сподели Калчев, без да уточнява кои точно фирми са лансирали тази идея, но загатна, че те работят в областта на машиностроенето.

Бизнесът се оплаква, че кадрите, които произвеждат висшите училища, не отговарят на нуждите му, изтъкнаха още от БСК.

"Масово се налага новозавършилите висшисти да се дообучават, след като постъпят на работа", сподели Даниела Симидчиева и заяви, че начинът на държавното финансиране трябва да се преосмисли цялостно, както в средното, така и във висшето образование. 

"Държавата трябва да престане да финансира ненужните специалности за икономиката. Докато тази практика не се прекъсне, още дълго време ще се налага от бюджета да се подпомагат безработни висшисти, регистрирани в Бюрата по труда", убедена е Симидчиева. Тя подкрепи думите си със статистическа информация. Към 30 юни 2011 г. регистрираните безработни висшисти у нас са 32 253 души. Близо 30% от тях са завършили обществени науки и право.

Според анализа на БСК спешно трябва да се обърне внимание и на тези, които обучават учениците и студентите. Съществени проблеми са застаряващите учители и лектори и липсата на млади хора в академичното поприще.

Даниела Симидчиева смята още, че кардинални реформи трябва да се направят още в средното образование. В тази насока тя предлага да се засили прилагането на съществуваща и в момента мярка - да се глобяват родителите на учениците, които не посещават редовно часовете в училище.

И още предложения за промени в образованието:

  • Да се актуализират Държавните образователни изисквания, които да са съгласувани със социалните партньори;
  • Да се въведе ежегодна атестация на учебните заведения в началото на учебната година;
  • Да се насърчават учителите, които имат желание да правят обучителни курсове в предприятията, свързани с преподаваната от тях специалност;
  • Да се състави пълен и точен регистър на децата, отпаднали и непосещавали училища.

На 15 август 2011 г. БСК ще представи предложенията си за реформи в областта на пенсионната система.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...