Възможно е поевтиняване на природния газ с до 16 на сто в следващите години, но само ако има диверсификация на източниците. Това заяви на пресконференция днес председателят на Балканската и Черноморска петролна асоциация (БЧПА) Валентин Кънев.
За следващия ценови период от 1 октомври 2010 г. обаче природният газ би трябвало да поскъпне с 3 на сто, така както сочат разчетите на държавното дружество "Булгаргаз", посочи Кънев. Той обясни, че ръководеното от Димитър Гогов дружество е единственото, което е единственото държавно енергийно дружество, което е на загуба от 58 млн. лв.
Тази загуба в крайна сметка ще трябва да се понесе от Български енергиен холдинг и от държавата. Реверанс към ценитена газа може да доведе до лоши последствия, прогнозира Кънчев, цитиран от БТА.
Председателят на браншовата организация, в която членуват петролни и газови компании като "Булгаргаз", "Лукойл", "Бритиш петролиум", "Газ дьо франс", "Винтерсхал", КРМG, "Ромгаз", ОМV и други, обясни исканото от "Булгаргаз" трипроцентно поскъпване на газа за следващия ценови период с повишеното потребление на газ през зимата и начина на структуриране на цената: Почти половината от доставяните от Русия количества газ се изкупуват по договора за транзит на цена от около 300 долара.
Ако страната ни успее да разнообрази източниците си на газ, възможно е цената на "синьото" гориво да спадне с до 16 на сто, прогнозира Кънев. За да се изпълни това, трябва да бъдат изградени интерконекторни връзки с Турция и Гърция, да се включат количествата газ, които се очаква да се добиват от българското Черноморие от концесионера "Мелроуз", а също така страната ни да се възползва от търговията с природен газ на спотпазарите.
Диверсифициране на източниците е реалистично да се случи, защото до 2-3 години могат да бъдат изградени връзките с Гърция и Турция, а газовото находище в българския шелф има достатъчно количества газ, които ще бъдат добивани, беше отчетено днес.