Банките и бизнесът в танго

02.07.2013 | 14:40
по статията работи: Ралица Стоянова
Тежестта на кризата се поема до голяма степен от банките, смята управителят на БНБ. Въпреки това те са отличници по капиталова адекватност
Банките и бизнесът в танго

Българските банки са едни от най-добрите в Европейсия съюз. Капиталовата им адекватност е 16,78%, което е много над изискванията на ЕС. Това каза управителят на БНБ Иван Искров по време на дискусия относно банковата система.

"Банките са готови да подкрепят икономическия ръст, но това е като тангото - трябва да имаш партньор", добави Искров.

Според него тежестта на кризата се поема до голяма степен от банките. Средната им печалба към края на 2012 г. е 3,6%. Разходите им са се увеличили от 2 млрд. лева през 2008 г. до 3,2 мрдл. лева в края на миналата година. Разходите за провизии са били 15% от капитала преди кризата, а през 2012 г. са стигнали 38%. В същото време разходите за лихви почти не са се увеличили - от 2,1 млрд. лева през 2008 г. на 2,2 млрд. лева през тази година.

Приходите на търговските банки са основно от кредити и услуги, а не от спекулативни сделки, изтъкна Искров. Просрочените кредити са 16%, но банковата ни система е с висока степен на провизираност. Според шефа на БНБ не можем да правим аналог между 1997 г. и сегашната криза, защото тогава банковата ни система е била декапитализирана и е имало милиарди недостиг, докато сега системата има много повече капитал от минималния изискуем. 

Фондът за гарантиране на влоговете в банките има капитал в размер на 4,9% от депозитите. Такъв фонд в много други страни от ЕС дори не съществува, изтъкна Искров. 

Въпреки това той заяви, че трябва да бъдем предпазливи и да не мислим, че морето е до колене. Управителят на БНБ призова банките да внимават с понижението на лихвите по кредитите и да не прекаляват с продуктите с фиксирана лихва.

“Банките няма как да са много по-добре от клиентите си”, заяви председателят на Асоциацията на банките в България и шеф на “УниКредит Булбанк” Левон Хампарцумян. Той изтъкна, че устойчивото развитие и икономическата предвидимост са важни и за банките. Те са готови да подкрепят растежа, но не могат да го генерират.

“Търсенето на кредити е доста стагнирано”, изтъкна изп.-директор на ДСК Виолина Маринова. Тя добави, че в момента в банковата ни система има 2 млрд. лева трайно свободен капитал. Една трета от тази сума са разходи за риск. Маринова изтъкна, че родните банки са много по-строго регулирани от БНБ, отколкото финансовите институции в други страни от ЕС.

“Банковата ни система е огледало на икономиката”, заяви шефа на Първа инвестиционна банка Васил Христов. Според него кръстосаните продажби и новите продукти и услуги са източници на печалба за банките.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...