До 23 септември ще бъде сформирана работна група между Асоциацията на банките в България и Министерството на земеделието и храните. Двете страни ще подготвят до 1 октомври проект за меморандум за сътрудничество. Това заяви днес земеделският министър Мирослав Найденов на брифинг след среща с представители на 16 търговски банки. Участие взе и Радослав Христов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Днешната среща е била инициирана от министерството. Целта й е установяване на механизми на сътрудничество с цел подпомагане на фермерите и инвеститорите в селските райони по отношение прилагането на програмите за европейско и национално финансиране. Това включва и сътрудничество при подпомагането по директните плащания на изрядните бенефициенти.
На днешната среща не са обсъждани конкретни детайли по меморандума, заяви в отговор на въпрос на Econ.bg министър Найденов. На този етап ще бъде начертана само рамката за действие, а впоследствие ще бъдат определени продуктите в помощ на земеделските производители, уточни още министърът. Днес само набелязахме краткострочните цели за реализация, допълни отговора Левон Хампарцумян, изпълнителен директор на "Уникредит Булбанк".
Обсъдени са също предстоящи структурни промени в Държавен фонд "Земеделие". Промените целят да се подобри комуникацията между Фонда и банките. Ще бъде създадена позицията "Икономически директор", който да бъде свързващо звено между Фонда и финансовите институции, съобщи Найденов. На този етап няма избран човек. Министърът заяви, че банките може да предложат свой представител.
Министър Найденов каза още, че по време на неформалното заседание на Съвета на министрите по земеделие в ЕС, проведено в Швеция от 13 до 15 септември, е поставил сериозно въпроса за бъдещето на млекопроизводството в Общността. Министрите на Франция и Германия са направили изказвания за изключително тежкото състояние на млечния сектор у нас. Министър Найденов се е присъединил към направените изказвания. Той е заявил пред Европейската комисия, че ако не излезе с конкретни и спешни мерки, тежкото състояние може да прерасне в социално напрежение. (Точно когато министър Найденов даваше пресконференция, ЕК представи исканите от страните спешни мерки. Бихте могли да се запознаете с тях тук - бел.ред.)
Сред мерките за излизане от критичната ситуация се предвижда увеличаване на помощта "де минимис" от 7500 на 15 000 евро. Освен това министър Найденов заяви, че се предвижда разширяване на списъка с обема от продукти, които могат да бъдат експортно субсидирани от ЕК. По повод експортното субсидиране, той коментира, че предишното ръководство на министерството е "проспало" момента да включи наши продукти в списъка. Такъв е случаят с българските сирена. Найденов е настоял те да бъдат включени в списъка. Освен нас, пропуснати продукти има и Италия, уточни Найденов.