Търговските банки у нас са спечелили с 91,5 млн. лв. повече от лихви през 2014 г. за разлика от предходната година. Така общият размер на нетните приходи от лихви възлиза на 2,6 млрд. лв., показват данните от финансовия анализ на Българската банка за развитие (ББР) за миналата година.
В него се посочва, че банковата система отчита сравнително добър финансов резултат за 2014 г. благодарение на приходите от лихви и на разходите за обезценки. Въпросните разходи са в размер на 1,151 млн. лв., което е с 84,2 млн. лв. по-малко за разлика от 2013 г.
„От изчисленията в анализа става ясно, че на годишна база стойностите на кредитите продължават да отбелязват спад, като към края на декември 2014 г. те са с 2,3% по-малко в сравнение със същия месец на 2013 г. “Основната причина за това е изваждането на кредитния портфейл на Корпоративна търговска банка (КТБ) от статистиката на БНБ от септември насам“, обясняват от ББР.
Резултатите за миналата година показват, че през лятото и особено между месеците юли и октомври има спад в размера на корпоративните кредити. За посочения период тези заеми са в диапазона между 670 и 970 млн. лв. През последните два месеца на 2014 г. стойността на кредитите за фирми се увеличава до около 1350-1400 млн. лв.
„При кредитите за домакинства не се наблюдават съществени изменения. От края на 2013 г. тяхната стойност плавно намалява от 18,5 млрд. лв. през декември 2013 г. до 18,3 млрд. лв. през декември 2014 г. Намаляват едновременно и потребителските ( с 1% на годишна база) и жилищните кредити ( с 1,4%)“, се казва в анализа.
От ББР отчитат, че през последното тримесечие на миналата година делът на просрочените кредити намалява с 1,27 процентни пункта до 16,86% за разлика от предходните три месеца. На годишна база обаче няма почти никакво изменение и те са практически на същото ниво както и в края на декември 2013 г.
Според анализа причина за намалението на просрочените заеми се дължи основно на спад в стойността на т.нар. „лоши кредити“ с 400 млн. лв. Като друга причина се посочва увеличаването на общия размер на заемите с 918 млн. лв. „Намаляването на обема на “лошите” кредити в края на годината може да се дължи на отписване на несъбираеми кредити, свързано с приключването на счетоводната година“, обясняват от ББР.