Банките се опитват да се върнат на пазара на недвижими имоти

16.08.2010 | 09:56
по статията работи:
С около 50% е спаднал броят на сградите, които са започнали да се изграждат в сравнение с миналата година, коментира експерт
Банките се опитват да се върнат на пазара на недвижими имоти

На пазара в София в момента има около 100 000 апартамента. Това заяви в интервю за Агенция "Фокус" управляващият съдружник в "Хоум Фор Ю" Иван Горанов, като подчерта, че не желае да се ангажира с точен брой, тъй като ситуацията на пазара е динамична.

Но тенденцията като предлагане се характеризира с това, че сега на пазара излизат имоти, които досега не са предлагани - например, закупени са със спекулативна цел и се е изчаквало вдигане на цената, или са имоти на атрактивно място и са купувани за отдаване под наем, или става въпрос за имоти, които са били дългосрочен актив - това са атрактивни имоти. Но се забелязва и намаляване на броя на новите сгради. С около 50% е спаднал броят на сградите, които са започнали да се изграждат в сравнение с миналата година, коментира Горанов.

Според него през последната една година има тенденция за удължаване на времето на сключване на една сделка. През 2008-2009 година нормалното време за сключване на сделка беше 1 - 2 седмици, то сега сключването на сделка се проточва 1 месец.

Клиентите имат повече изисквания към продавача и доста дълго се провеждат преговорите, а това удължава времето за сключване на сделките, обясни Иван Горанов от "Хоум Фор Ю".

Моята прогноза, която аз направих към края на 2009 година за увеличение на броя на търговските площи, се сбъдна напълно. В момента на пазара има тройно увеличение на броя на търговските площи в сравнение с миналата година, каза още Горанов.

Той подчерта, че вече по улици като „Витоша", като „Граф Игнатиев", като „Ботев", като „Раковска" се появяват възможности за закупуване на търговски площи. Доскоро това беше много трудно. Предлагането в момента е по-голямо от търсенето. Както търговските площи, така и пазарът за недвижими имоти се влияе от възможността на самите клиенти за закупуване. Това е един психологически процес. Аз винаги съм казвал, че покупката на имот или търговска площ е обвързана с една стабилност на икономиката. Това е психологически момент, който спомага хората да се чувстват спокойни и да инвестират в имоти или търговски площи, или нов бизнес. В момента това нещо, поради кризата, няма сигурност за нови инвестиции. Затова голяма част от хората предпочитат да влагат парите си на депозит в банка, каза още Иван Горанов.

Според него на пазара ще има доста голямо предлагане, защото икономическата обстановка в страната не подсказва, че ще има някаква промяна спрямо ситуацията в момента.

Той допълни още, че в последните два месеца се наблюдава тенденция банките да правят опит да се върнат на пазара на недвижими имоти, но продуктите, които предлагат, не са достатъчно атрактивни, за да заинтересуват голяма част от купувачите, които имат нужда.

Горанов обясни, че в момента се сключват сделки под формата на бартер с доплащане. В сделката се включва или друг имот, или друг актив, който да погаси част от липсващите финансови ресурси. Преди между 50 и 70% от липсващия актив можеше да се вземе от банките, а сега част от тези средства се осигуряват по алтернативен начин. Друг начин за финансиране на сделка с недвижими имоти е самият продавач да разсрочи за определен период от време плащането. Това обикновено е между 1 и 3 години. Съответният купувач сам изплаща имота, но разсрочено, обясни Горанов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...