2014 г. може да се превърне в силна за икономиката на САЩ година. Това заяви по време на последната за годината пресконференция президентът на страната Барак Обама.
Пред репортери от водещи световни медии в Белия дом държавният глава обяви, че не смята отиващата си 2013-а за толкова лоша за себе си, въпреки падащите рейтинги, съобщава Insmarket.bg.
По думите му, страната навлиза в новата година с по-силна икономика и милиони нови работни места и следващата година ще бъде година на пробив и просперитет.
Обама не пропусна да спомене и непостигнатото от програмата си до момента, както и проблемите, с които страната се е сблъскала. Сред тях той отдели здравната програма - известна като "Обамакеър", контролът върху притежаването на оръжие, имиграционната реформа, както и скандалът, който се разрази след изнесената от ексшпионина Едуард Сноудън информация.
Обама подчерта, че според последните данни икономиката е нараснала с 4.1 на сто от юли до септември спрямо същия период за предишната година. Макар и скромно, това постижение надхвърля очакванията и е лъч на надежда през определено трудната година. Президентът се изказа в подчертано оптимистичен тон, като наблегна на ръста на икономиката, създаването на работни места и нарастващата независимост на САЩ от чужди енергоизточници.
По думите му през 2013 г. са създадени 2 милиона повече работни места, а за последните 45 месеца американската икономика е добавила още 8 милиона работни места. Темповете на икономически растеж са най-високите за последните две години, безработицата е на петгодишния минимум, а ситуацията с бюджетния дефицит се е подобрила, отбеляза Обама.
Освен това, САЩ произвеждат повече петрол на своя територия, отколкото купуват от други страни, а стойността на медицинските застраховки, въпреки проблемите в реформите в здравеопазването, расте с рекордни темпове, отбеляза той.
Освен това, вследствие на положителните данни за икономическия растеж на страната, щатските индекси Dow и S&P 500 регистрираха силно покачване, информира "Би Би Си". Друга причина за това е и решението на Федералния резерв да ограничи програмата си за изкупуване на държавни ценни книжа до 75 млрд. долара.