Дълговата криза е най-голямото предизвикателство в историята на Европейския съюз, заяви в реч пред Европейския парламент (ЕП) председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, цитиран от АФП, АП и БТА. Според него "не само е възможно, но е и необходимо" да се реши финансовата, икономическа и социална криза, през която преминава Европа в момента.
Барозу увери, че Гърция ще остане в еврозоната въпреки дълговата криза, с която се бори. Той допълни, че европейските страни ще продължават да проявяват солидарност с Атина. "Гърция обаче трябва да приложи поетите от нея ангажименти и да направи това в срока, обещан от страната", допълни Барозу. Ние трябва да подкрепим Гърция и другите страни, които имат проблеми, за да се изправят на крака и да излязат сами на пазарите, каза още председателят на Европейската комисия.
Еврооблигациите с времето ще бъдат полезни за еврозоната, продължи председателят на ЕК. "Веднага щом се сдобие с необходимите инструменти за осигуряване на интеграцията и икономическата дисциплина, емисията на еврооблигации ще се смята за естествен и полезен ход за всички", заяви той.
В същото време Барозу отхвърли френско-германската идея за правителство на еврозоната. Комисията е приела днес приемането на такса върху финансовите трансакции, която може да внесе постъпления до 55 милиарда евро годишно, обяви Жозе Барозу.
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише призова правителствата да ускорят приемането на мерките за борба с дълговата криза в еврозоната, предаде ДПА. Трише призова европейските лидери да "демонстрират усета си за посока" и бързо да дадат на стабилизационния механизъм на еврозоната нови сили да подкрепя затруднените правителства.
В интервю, публикувано в италианския в. "Кориере де ла сера", президентът на ЕЦБ отбелязва, че "сега е времето за ефективни действия, за изпълнение, вербална дисциплина и по-силен екипен дух".