Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу призова европейските лидери да положат повече усилия и да постигнат прогрес в рамките на шест важни въпроса за бъдещето на ЕС. Според него това трябва да стане по време на предстоящата среща на високо ниво тази седмица (18-19 юни).
На първо място е извеждането на Европа от рецесията. ЕК дава добра оценка на практиките, които страните-членки въведоха вследствие на Плана за икономическо възстановяване. Но според Барозу има допълнително поле за по-тясното сътрудничество, особено ако в социалната сфера ефектът от кризата стане още по-чувствително.
Реформата на финансовата система и контрола й е на второ място. За да се избегнат бъдещи кризи, председателят на ЕК иска от Съвета да одобри предложението на ЕК за създаване на единна Европейска система за финансов надзор. Предложението на Брюксел е разработено на базата на доклада на групата „Дьо Ларозиер”.
Точка три засяга ограничаване на безработицата. По този въпрос Барозу иска по-голяма подкрепа за младите и включване на поне 5 млн. души на възраст до 25 години в стажантски програми.
На четвърто място стои борбата с климатичните промени и подготовката на ЕС за участието на конференцията в Копенхаген в края на годината. Там ще се реши дали и какъв ще бъде заместникът на Протокола от Киото.
Нелегалната имиграция също е сериозен проблем пред ЕС. Барозу настоява за започване на дебат за това как да се облекчат някои от страните-членки на ЕС, които граничат със Средиземно море и които поемат основната тежест и вълна от нелегални имигранти от Африка.
Последната точка от дневния ред на Съвета трябва да е свързана с юридическите гаранции за Ейре по отношение на Лисабонския договор. Председателят на ЕК иска те да бъдат окончателно оформени като текст и да се стартира процеса по избор на нов водач на Европейската комисия.