Данъкът върху финансовите трансакции, по който десет страни от ЕС преговарят месеци наред, няма да бъде факт поне до 2018 година.
Това заявиха финансовите министри на Германия и Испания - Волфганг Шойбле и Луис де Гиндос, цитирани от Франс прес.
Ако нещата вървят наистина бързо, то 1 януари 2018 година е приемлива дата, каза Шойбле.
Тази гледна точка бе споделена и от испанския му колега Де Гиндос, според когото данъкът няма да бъде приложен на практика преди 1 януари 2018 година.
Страните биха могли да се споразумеят до края на годината, цитира ДПА думите на Шойбле.
Австрия, Белгия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Португалия, Словакия, Словения и Испания водят преговори по данъка от близо три години. В един момент планираха да започнат въвеждането му тази година.
Финансовите им министри се срещнаха в понеделник вечерта, за да оценят техническия напредък, постигнат от юни. Тогава австрийският министър на финансите Ханс Йорг Шелинг предупреди, че те трябва да си поставят за цел да постигнат споразумение до септември или напълно да се откажат от проекта.
Вчера сутринта обаче еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси заяви в Люксембург, че министрите са постигнали "много важен напредък".
Те са се договорили по четири важни мерки, които ще оформят ядрото на този данък, посочи еврокомисарят, допълвайки, че предстои кабинетът му да подготви проект за съответната регулация.
Страните се споразумяха за основата, отбеляза Шойбле. "До края на годината искаме да имаме решение", добави той, посочвайки, че след това данъкът би могъл да бъде въведен най-рано през 2018 година.
Идеята за въвеждане на данък върху финансовите трансакции в ЕС отдавна е силно оспорвана и не може да събере подкрепа сред 28-те членки на блока. Десетте страни, които подкрепят налога, използват процедура, известна като засилено сътрудничество, припомня ДПА.