Няма да има реакция от страна на Русия заради забавянето на проекта АЕЦ "Белене", нито ще бъдат предприети санкции към българската страна. Това заяви в отговор на журналистически въпрос заместник-председателят на държавната Дума на Руската федерация Валерий Язов. Той взе участие в телевизионен мост с представители на български медии и отговаря на въпроси, свързани с енергийните проекти, по които България и Русия са страни, информира БТА.
В отговор на въпрос каква е позицията на руската страна по преговорите за сключване на нови договори за доставка на газ от Русия, Язов заяви, че дълготрайни договори за доставка на руски газ не са сключени по вина на българската страна. Политиката на руската компания "Газпром" е да сключва дълготрайни договори със страните, на които доставя газ и такава е и позицията й по отношение на България, стана ясно от думите на руснака.
Според него проектите АЕЦ "Белене", "Бургас-Александруполис" и "Южен поток" са важни за България и ще я превърнат в страна, която пренася и изнася енергия и енергийни ресурси. Язов представи данни, според които след няколко години на Балканите ще има недостиг от електроенергия в размер на четири гигавата.
Енергийният експерт Атанас Тасев коментира политиката на правителството. Той заяви, че няма отказ от страна на България от нито един от проектите, но по всяка вероятност проектът "Бургас-Александруполис" ще бъде спрян, защото трасето преминава през защитената територия по "Натура 2000". Според европейското законодателство през подобни защитени екологични зони не бива да бъде изграждана никаква инфраструктура. Това създава ситуация на форсмажор и България не дължи неустойки на Русия, коментира експертът.
На 15 юли се очаква посещение на премиера Бойко Борисов в Москва, където ще бъдат обсъдени енергийните проекти, посочи Язов. Той добави, че България има "пасивна политика" по отношение на проектите и че Русия е готова да участва във всички съвместни начинания, защото проектите са от взаимна изгода за двете страни.