За последен път бензин А95 у нас бе на нива 2.29-2.32 лева за литър през октомври 2015 година. Това показват данните на специализирания сайт "Фуело". За последните три дни е регистрирано стабилизиране на цените в страната, като средните за най-масовия бензин са 2.26, горната граница е 2.38 лева за литър.
За една година-от юни 2017 до юни 2018 поскъпването е с 23 стотинки на литър или с 11.25%.
Ситуацията на Балканите е същата , както и в България. В Сърбия бензинът поскъпна и започнаха протести на шофьори. Те се организират в социалните мрежи с две основни искания- да се свали цената на масовия бензин до 1.02 евро на литър, а за дизела-до 0.93 евро за литър.
Сърбите поискаха и цената на акциза на горивата да не е повече от 50% от основната цена на бензина.
И в Гърция цените тръгнаха нагоре.Заговори се дори за постигане на нива до 2,5 евро за литър, а това ще оскъпи лятната почивка не само на гърците, но и на туристите, дошли с колите си..
Безоловният бензин по гръцките острови вече се предлагал по 2 евро за литър, а дизелът - по 1,4 евро за литър.
Горивата поскъпнаха дори в Русия, като това предизвика протести от страна на хората в много региони. Правителството се видя принудено да обяви, че ще вземе мерки да спре поскъпването и да направи сериозен разговор с фирмите, които произвеждат и продават горива.
Протест срещу високите цени на горивата се организира в Бургас – на изхода към Сарафово. Такъв протест имаше преди няколко дни и в Гоце Делчев.
Във Велико Търново се събират собствениците на малки бензиностанции. Те също готвят протест срещу миналия на първо четене Закон за горивата, който по думите им цели да унищожи честните и коректни в бранша, за сметка на големите вериги.
Според данните на Българската петролна и газова асоциация цените на горивата на дребно у нас са най-ниските в Европа. Делът на сивия сектор обаче остава висок и към момента в тази графа попадат 25 – 30% от пазара.