Германското правителство е разработило планове за действие, в случай че Гърция трябва да напусне еврозоната, гласи нов доклад, който ще бъде публикуван от в. Spiegel ("Шпигел") в понеделник.
Канцлерът Ангела Меркел е подготвена за възможността новото гръцко правителство да откаже да изпълни тежката програма за затягане на коланите, в замяна на която Атина ще получи следващия си спасителен транш. Експерти от финансовото министерство в Берлин от известно време насам работят по сценарий, при който Гърция напуска еврозоната без кой знае колко трудности, отбелязва изданието, цитирано от АФП и БГНЕС.
Излизането на Атина от зоната дори би могло да се окаже ползотворно, тъй като "без най-слабото си звено веригата от страни-членки ще се заздрави", твърди Spiegel. Германското правителство разполага и с планове за втори, далеч по-сериозен сценарий, в който пазарите губят изцяло доверието си в Италия и Испания.
Междувременно вчера, по време на федералния конгрес на управляващия Християндемократически съюз (ХДС), германският министър на финансите Волфганг Шойбле заяви, че Гърция ще има нужда от 10 години, за да овладее дълговата си криза.
"Гърция има нужда от 10 години, според моето убеждение", заяви Шойбле. Не е достатъчно обаче Атина да намали държавния си дълг, "трябва да бъдат въведени и структурни реформи", отбеляза министърът, цитиран от ДПА и БТА.
Шойбле изрази надежда, че гръцките лидери вече разбират реалността, допълвайки, че всяка страна от Европейския съюз трябва да решава собствените си проблеми. "Трябва обаче да им дадем време", каза той.
Шойбле подчерта, че европейските страни трябва да работят в по-тясно взаимодействие, за да устоят на продължаващата дългова криза. Това може да означава прехвърляне на част от правомощията във финансовата сфера на европейско равнище, подчерта министърът. В същото време трябва да се спазват правилата за бюджетната и паричната политика.
Министърът потвърди подкрепата си за проекта за данък върху финансовите трансакции, който е посрещан със скептицизъм от водещите световни икономики като САЩ, допълва ДПА.