Германските финансови служби провеждат разследване срещу 20 международни банки и техни бизнес партньори за укриване на данъци, сочи съвместно разследване на телевизиите Ен Де Ер и Ве Де Ер, както и в. "Зюддойче цайтунг". По техни данни финансовото ведомство по разкриване на данъчни престъпления и нарушаването на данъчното законодателство в град Хаген и другите градове в провинцията Северен Рейн-Вестфалия проверяват редица банки като JP Morgan, UBS, Morgan Stanley, BNP Paribas, Barclays и HSBC, пише в. "Сега".
Властите в Германия ги подозират в това, че са участвали в незаконно източване на данъчни средства, известни като т.нар. Cum-Ex сделки. Те представляват верижна схема между повече от двама инвеститори, включително финансови компании и банки, които си прехвърлят един на друг акции, малко след като дивидентът бъде изплатен на оригиналния собственик.
Независимо че сделките са "кухи", смяната на собствеността на акциите дава право на две и повече лица да претендират за приспадане на платените еднократно данъци върху капиталовата печалба. Федералното министерство на финансите на ФРГ затвори тази данъчна вратичка през 2012 г., след като преди това държавата загуби милиарди евро.
Според експерти от подобни сделки германската хазна е загубила само в Северен Рейн-Вестфалия около 10 млрд. евро. Засега следствието се води срещу неизвестен извършител, но ако тези подозрения се потвърдят, то собствениците на банките и замесените в сделките са заплашени от големи глоби.
Редица банки вече са започнали да сътрудничат на немските власти по този въпрос, допълва "Зюддойче цайтунг". Телевизия Ен Де Ер уточнява, че разследванията са били започнати, след като властите в Северен Рейн-Вестфалия купиха диск с имената на поне 100 германски и международни банки, които давали "ценни съвети" за данъчни измами към своите клиенти.