Бизнесът и политиците искат повече пари за научни изследвания

09.03.2009 | 16:24
по статията работи: Петър Чернев
Участниците във втория дебат между бизнеса и политическите сили поискаха промяна при акредитацията на висшите учебни заведения
Бизнесът и политиците искат повече пари за научни изследвания

През следващите четири години, независимо от това кой управлява страната, делът от БВП, който се дава за научни изследвания, трябва да се увеличи от 0.5% до 1%. Около това мнение се обединиха участниците във втория дебат между представители на бизнеса и политическите сили, организиран от Българската стопанска камара.

През 1989 г. държавата е отделяла по 4.5% от БВП за научни изследвания. В момента този дял е около 0.5%. Тези четири процента навремето са били осигурявани от индустрията, отчете представителят на БСП по време на дебата. От думите му стана ясно също, че страната ни изостава сериозно и по отношение на иновациите от научен характер, тъй като 92% от иновациите у нас са от ненаучен характер.

Според критериите от Барселона на Лисабонската стратегия през 2010 г. държавата трябва да дава 1% от БВП за научни изследвания, а бизнесът да дава 2%. Едва две страни-членки в Европа са постигнали тези критерии  - това са Швеция и Финландия. Очаква се през 2010 г. към тях да се присъединят и Германия и Австрия. Това заяви по време на днешния дебат Христина Христова от НДСВ. Тя добави, че е от изключителна важност да се развие фонд "Научни изследвания" у нас.

Средствата, необходими за увеличаване на дела от БВП за научни изследвания, могат да дойдат от съкращаване на излишните администрации. Освен това е необходимо да се пишат по-малко стратегии и да се правят повече реални изследвания. Това заяви от своя страна членът на Националния изборен щаб на ДСБ Радан Кънев. Той добави, че усилията трябва да са насочени към младите и гъвкави фирми, които да бъдат насърчени да въвеждат иновации чрез данъчни облекчения. Само по този начин могат да бъдат получени реални резултати, счита Кънев.

В момента липсват хора, които да наследят сегашните професори и преподаватели. Това отчете по време на дебата председателят на Общото събрание (ОС) на Българската академия на науките (БАН) член кореспондент Стефан Воденичаров. Той предложи в страната да бъде въведено елитарно обучение  - т.е заплащането на преподавателите в университети като СУ „Климент Охридски” и Медицинския университет да бъде съобразено с очакванията, както на самите преподаватели, така и на тези, които те обучават.

Акредитацията на висшите учебни заведения трябва да се извършва по нов начин. Освен това гласът на бизнеса трябва да се чува повече в научните съвети. Това заяви от своя страна кметът на Враца и представител на партия ГЕРБ Тотю Младенов. Той добави, че трябва да се даде законова възможност за навлизането на реномирани европейски университети у нас. Целта на тази мярка, според представителя на ГЕРБ, е осигуряването на едно по-добро и качествено образование.

В момента висшите учебни заведения се оценяват от Националната агенция по акредитация и Министерството на образованието и науката. Това е една институционализирана оценка. За да бъдат образованието и науката качествени, трябва да бъде изготвяна и неинституционализирана оценка. Тя трябва да се изготвя от работодателите и потребителите, обясни Христина Христова. За целта тя предложи въвеждането на рейтинг скали и приемането на нов Закон за научните степени и званията.

Необходимо завършващите висши училища да са по-малко от първоначално приетите. В момента това далеч не е така. Този факт идва да покаже, че в момента образованието ни е на несериозно ниво, отчете по време на дебата Радан Кънев.

Той също предложи въвеждането на рейтинг система, която да „отсее” висшите учебни заведения. Според  представителя на тъмносинята партия главна роля в рейтинговата система трябва да играят работодателите. Рейтинг-системата ще функционира посредством наетите висшисти от дадено учебно заведение – колкото повече са те, толкова по-голям ще бъде шансът то да запази акредитацията си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...