Бизнесът предлага данъчна амнистия като мярка за излизането от финансовата и икономическа криза. Това стана ясно на извънредно заседание на Консултативния съвет към НАП, което се проведе вчера. В съвета участват най-големите работодателски и браншови организации в България.
В извънредното заседание взеха участие и представители на бизнеса, работещи в строителството, туризма, енергетиката, търговията с автомобили, застрахователния бизнес, хазарта, веригите хипермаркети или общо около 50 представители на най-значимите за икономиката на България отрасли. На срещата присъстваха и вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков и изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.
Освен данъчната амнистия за недекларираните доходи от законен бизнес, представителите на различните браншове предложиха да се въведе облагане с данък при източника за всички трансфери към офшорни зони. Тази мярка вече е дала положителни финансови резултати във Франция и Испания, където съществува 25% данък за преводи към офшорни зони. Въвеждането на такъв данък ще изсветли икономиката, смятат бизнесмените.
Целта на разширения формат на среща бе да се очертаят финансовите параметри на кризата и проблемите пред бизнеса в България. Участниците в Консултативния съвет обсъдиха и тенденциите в приходите в бюджета. Беше постигната договореност до 5 май браншовите организации да подготвят прогнозни данни за приходите си до края на годината, респективно за данъчните и осигурителни задължения, който очакват да възникнат. На следваща среща тези параметри ще бъдат обсъдени отново, стана ясно още на срещата, информира пресцентърът на приходната администрация.
От НАП представиха статистическа информация за постъпленията в бюджета за първите 3 месеца. Приходите, събирани от агенцията, са намалели с 843 млн. лв. в сравнение с първото тримесечие на 2009 г. 115 000 нови безработни са се появили на пазара на труда за същия период. Най-засегнатите от кризата отрасли са строителството, туризмът и добивната промишленост, казаха още данъчните експерти.