Минималната работна заплата и пенсиите ще бъдат увеличени през 2013 г., обеща вчера вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков. Предложението, което се подкрепя от премиера Бойко Борисов, е увеличението да е най-голямо за хората с най-ниски пенсии.
„Сега се обсъжда не дали ще има увеличение на пенсиите, а по какъв начин да стане то. Единият вариант е да бъде с еднакъв процент за всички, толкова, колкото е процентът на кумулативната
инфлация. Вторият е хората с по-високи пенсии да получат увеличение, колкото е процента на инфлацият, а за тези с по-ниски – с по-висок процент“, обясни Дянков.
"За пореден път се предлага диференциран подход за индексиране на пенсиите, което е обида и наказание за хората с по-голям принос към осигурителната система", коментират днес от
Българската стопанска камара (БСК) по повод казаното от вицепремиера.
Според организацията този подход има редица негативи, сред които това, че деформира осигурителния модел, задълбочава противоречията в осигурителната система, демотивира хората да декларират реалните си доходи и ги тласка към сивата икономика, наказва коректните и поощрява некоректните – тези, които крият доходи, доказва, че системата не е осигурителна, а е част от социалното подпомагане, и че не се управлява на трипартитен принцип, а е изцяло одържавена от правителството.
От БСК допълват, че размерът на пенсията трябва да е функция от размера на осигурителните вноски. Обратният подход е всички заети в икономиката да се осигуряват на едно и също ниво за едни и същи пенсии.
"Увеличението на размера на пенсиите трябва да се разглежда в общия контекст на подоходната политика. Това трябва да е национална, а не правителствена политика, т.е. трябва да се отразява интересите на осигурените лица, а не да е част от предизборните обещания на кабинета. Едноличните решения не са полезни за обществото и икономиката!", се казва в заключение в позицията на БСК.