Биодизелът е на път да изяде хляба. Заради високите цени на маслодайните култури, от които се правят екогорива, все повече фермери се насочват към тях. В резултат нивите, засети с пшеница и овес, непрекъснато намаляват. Това отдавна е проблем в Европа, който тепърва ще се усети и у нас, установиха членовете на Консултативния съвет по зърното, съобщи в. "Стандарт".
Според последните данни на агростатистиката площите, които са засети с овес, са намалели с над 20%. Това означава, че дори годината да е добра, реколта от овес през 2011 г. вероятно ще е с една пета по-ниска в сравнение със сегашната.
Намаление има и в площите, засети с пшеница и ечемик. То е с малко над 1%, но въпреки това показва негативна тенденция, коментират браншовиците. Според тях намаляването на площите, засети с жито, ще доведе до скок на цените на фуражите, а от там и до лавинообразно поскъпване на всички храни. Може да се стигне до момент, в който няма да има достатъчно пшеница за хляб, притесняват се хлебопроизводителите.
За да предотвратят драстично поскъпване на хранителните продукти, от ЕС също обмислят сериозни мерки. Подготвена е директива, с която да се въведат високи изисквания за маслодайните култури. Така по-трудно ще се получават евросубсидии за отглеждане на енергийни земеделски култури. Очаква се това да доведе до намаляване на интереса към тези култури и завръщането към производството на пшеница и зърно за фуражи.