Близо 10 000 души ще бъдат ангажирани по строителството на площадката на АЕЦ „Белене" в пиковите моменти. Това стана ясно на семинар по организацията на строителните дейности, който се проведе в Информационния център на АЕЦ "Белене". Той бе организиран от "Атомстройекспорт", дъщерна компания на руската корпорация "Росатом". В семинара участваха представители на "Атомстройекспорт", Areva NP GmbH, Институтът "Оргенергострой", "Атоменергопроект", както и повече от 20 български строителни организации.
30% от поръчките за изграждането на АЕЦ "Белене" ще бъдат възложени на български фирми, като през 2010 г. компанията е подписала договори с български подизпълнители, обяви зам.-началникът на строителното управление на АЕЦ в България Валерий Рябенко в доклада си "Организиране на строителството на АЕЦ "Белене". Той подчерта, че при реализирането на проекта "Атомстройекспорт" акцентира върху локализирането на доставките, дейностите и услугите.
Вицепрезидентът на "Атомстройекспорт" и началник на управлението по строителството на АЕЦ "Белене" в България Генадий Тепкян изтъкна приоритетното значение на руско-българското сътрудничество за развитието на атомната енергетика. Площадката на централата е подготвена, налице е цялата нужна инфраструктура, в момента се провеждат подготвителните работи за започване на строителството. Според оценките на независими международни експерти площадката има висока степен на готовност, с каквато към днешна дата не разполага нито един подобен проект в света.
По думите на Генадий Тепкян в момента между НЕК и "Атомстройекспорт" са подписани 11 допълнения съм Споразумението от 29.11.2006 г. за строителството на АЕЦ "Белене", срокът за изпълнение на допълнение №11 изтича на 31 март 2011 г. Към днешна дата се очаква подписването на допълнение №12 за изпълнение на дейностите за периода 2011-2014 г. След подписването на необходимите договори "Атомстройекспорт" има готовност още тази година да започне активното строителство на АЕЦ "Белене".
Изграждането на Първи енергоблок трябва да завърши 59 месеца след изливането на първия бетон, а Втори блок да бъде пуснат в експлоатация 12 месеца по-късно.