Божидар Данев: Отнемането на лиценза на КТБ доведе до финансова нестабилност

25.03.2015 | 11:12
по статията работи: econ.bg
Още няма отговор на въпроса кои са хората, които изтеглиха гигантски суми преди затварянето на банката
Божидар Данев: Отнемането на лиценза на КТБ доведе до финансова нестабилност
Снимка: БСК

Отнемането на лиценза на Корпоративна търговска банка (КТБ) доведе до финансова нестабилност на страната. Това заяви изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.

По думите му макрофинансовият риск нараства драматично. Пример за това е, че Фондът за гарантиране на влоговете в банките е декапитализиран. Застрашени са фискалните баланси. „Страната ни ще бъде абсолютно безпомощна да се защити с вътрешни източници при ново събитие, подобно на това с КТБ. Отново трябва да тръгне по пътя на увеличаване на дълга“, каза Данев.

Относно промените в Закона за банковата несъстоятелност Данев посочи, че всяко законово решение, което се пише на коляно, има недъзи.

„С подобни необмислени решения политическият елит ни е вкарвал в доста правни капани. Трябва да се отговори на въпроса кои са хората, които се възползваха от вътрешна информация и изтеглиха гигантски суми преди затварянето на КТБ. Има тегления по 10 млн. лв. и повече. Същите тези хора в момента купуват активи цесионно“, посочи Данев.

Според него първото нещо, което трябва да се направи, е Националната агенция за приходите (НАП) да провери дали големите спестявания са законни. Той бе категоричен, че най-доброто решение беше да не се отнема лиценза, а да се търсят инструменти за оздравяване на банката. Сега трябва да се прави специално законодателство за КТБ, което може да донесе проблеми за останалите банки, смята Данев.

„Освен това опитът ни показва, че тези хора нямат финансовата култура да произвеждат такива закони. Пример за подобни грешки е законодателството за универсалните пенсионни фондове“, каза изпълнителният председател на камарата пред „Труд“.

Според закона, колкото по-висока е доходността на един фонд, толкова повече нови осигуряващи се разпределят служебно там. Това тласкало дружествата да извършват рискови инвестиции.

Данев заяви още, че опасност за финансовата стабилност на България вижда и в енергетиката, където загубите са 200 млн. лв. годишно.

„Не знаем какво ще бъде решението на Арбитражния съд в Париж по иска на „Атомстройекспорт“ по казуса АЕЦ „Белене“. Такива финансови рискове са заложени навсякъде. Пример за това са високата корпоративна задлъжнялост (над 173 млрд. лв.), обемът на необслужваните кредити. Всичко това възпира инвеститорите. Икономиката ни е в 18-месечна дефлация. Да сте чули някоя институция да се безпокои и да взема мерки?“, попита Данев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...