Ситуацията с избухналите три огнища на болестта шап в Странджа ще бъде обсъдена на 30 март по време на заседанието Министерския съвет. Ще бъдат дискутирани взетите до момента действия, след като на 19 март 2011 г. ветеринарни лекари от Агенцията по храните установиха ново епизоотично огнище на шап при говеда във ферма разположена на 3 км от с. Кирово. Кризисен щаб към земеделското министерство вече обсъди вчера ситуацията в региона.
По-рано днес от СДС-Бургас настояха държавата да включи и местни частнопрактикуващи ветеринари за овладяване на епидемията от шап в Странджа. Чрез народните си представители синята партия ще настоява пред Министерството на земеделието и храните да намери механизъм, по който да се използва опитът и уменията на местните ветеринарни лекари.
В момента министерството командирова в странджанските села свои служители от столицата или от други региони. Това излиза много по-скъпо, отколкото ако се мобилизират ветеринарите по места.
"Частнопрактикуващите ветеринарни лекари ни сигнализираха, че само за командировъчни и винетки от началото на епидемията от шап са платени около 100 000 лева от бюджета на държавата. Ако част от тези средства бяха предвидени за заплащане труда на бургаските ветеринари, това щеше да излезе много по-евтино, а щеше да се спести и време", каза председателят на СДС-Бургас Константин Райков.
Сините настояват МЗХ спешно да намери механизъм, по който и местните ветеринарни лекари да бъдат включени в борбата с шапа и препоръчва на министерството да бъде по-прецизно в разходването на публични средства.
Този въпрос, както и други проблеми, свързани с работата на практикуващите ветеринарни лекари бяха поставени пред народния представител от СДС д-р Ваньо Шарков от шефа на ветеринарното сдружение д-р Стойно Стойнов още през февруари.
Отправено беше и питане в Народното събрание. В момента сините са ангажирани и с подготовката на законопроект за промяна на Закона за ветеринарно-медицинската дейност, с който ще се подобрят както условията на труд, така и заплащането на частнопрактикуващите ветеринарни лекари.
Областният управител на Бургас Константин Гребенаров се срещна отново с животновъди от засегнатия с шап район в община Средец. Сред притесненията, които откроиха са невъзможността да изхранват затворените в оборите и кошарите животни, както и да реализират готовата продукция на пазара.
По време на срещата е взето решение да се увеличи броят на контролно- пропускателните пунктове, денонощна охрана и цялостни проверки да се извършват на разклона за с. Горска поляна и с. Момина църква, разклона на с. Факия (Момина църква и Долно Ябълково), денонощен охранителен пункт ще има и на „Тагаревско ханче" (разклона за Голямо Буково), едновременно с това постоянни обходи ще правят екипи на Гранична полиция. В засилените мерки се включват и органи на реда от област Ямбол. Превозните средства ще подлежат на щателна проверка, а опитите да бъде превозвана продукция (месо, мляко и млечни продукти) ще бъдат санкционирани с изземване на същата. Свободно движещите се животни също ще бъдат конфискувани.