Убеден съм, че на Балканите може да има мир, само когато имаме общи интереси и сме в Европейския съюз и в НАТО, заяви българският премиер Бойко Борисов след срещата си с хърватския си колега Ядранка Косор, предаде БГНЕС. Иначе етническите, религиозните, историческите и всички конфликти винаги ще бъдат разделителна линия.
Премиерът изрази убеденост в това, че Хърватия ще се присъедини към ЕС през 2011 година. Той отправи съвет към Ядранка Косор да осъществи необходимите реформи за страната сега, а не след присъединяването, защото сега народът на Хърватия е готов за промяна и има кауза - присъединяването в ЕС. По негово мнение, Хърватия трябва да веднага да създаде своите екипи, които да отговарят за усвояването на евросредствата. Борисов беше категоричен, че българското правителство ще подкрепи страната, за да не се налага да и бъде налаган допълнителен мониторинг за членство в ЕС.
От своя страна Ядранка Косор определи съветите на българския си колега като много ценни и обясни, че в страната вече работят в тази посока. Тя призна, че в Хърватия също има съпротива на борбата с корупцията. Успели са да увеличат броя на присъдите за корупция през миналата година в сравнение с 2008 г. 138 пъти. Всичко, което можем да направим днес, не го оставяме за утре, заяви Косор. Тя подчерта, че нейното правителство много добре разбира колко е важен въпросът за европейските средства и вече е започнала подготовка на административния капацитет.
В присъствието Борисов и Косор беше подписано споразумение за сътрудничество между Българската агенция за инвестиции и Хърватската агенция за насърчаване на износа и инвестициите. По думите на Ядренка Косор, отношенията между двете страни са отлични. Това й е дало увереност да помоли за българската подкрепа за присъединяване в ЕС и подобряване на икономическото сътрудничество. Получаваме силна подкрепа от българското правителство по европейския път на Хърватия, коментира хърватският премиер.
Страната счита за свой много важен отрасъл туризма. Броят на българските туристи за миналата година се е увеличил с 15% и Хърватия ще направи всичко възможно да увеличи този брой. По време на разговора между двамата премиери е била обсъдена и възможността за създаване на директна авиолиния Загреб-София.
Хърватският премиер и хърватският народ трябва да знаят, че е лицето на България имат силен съюзник, подчерта Борисов. Премиерът припомни, че през 90-те войните между Сърбия, Хърватия, Босна и Косово нанесоха редица поражения и на България заради югоембаргото. Той отново призова към установяване на мирни отношения на Балканите чрез членство на страните в ЕС и НАТО.
Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков разговаря днес с хърватския си колега Иван Шукер, който е част от делегацията на премиера на Хърватия, съобщават от финансовото министерство. Хърватският финансов министър запозна Дянков с икономическата ситуация в страната, състоянието на бюджета и с предприетите от хърватското правителство мерки за излизане от икономическата стагнация и за подпомагане на бизнеса и банковия сектор в условията на криза. Голяма част от тях, предприети още през лятото на миналата година, са се оказали неуспешни и се е наложило правителството да увеличи данъчната тежест с два нови налога, посочи вицепремиерът Шукер пред българския си колега.
По време на разговора двамата обмениха и идеи за стимулиране на кредитирането в подкрепа на реалния сектор. Иван Шукер запозна българския министър с два модела на подпомагане на реалния сектор, прилагани в Хърватия, които предвиждат кредитни линии с фиксирана лихва през Държавната банка за развитие, както и през търговските банки. По този начин е осигурена добра ликвидност на банките, но недоверието сред гражданите все още държи в застой кредитите в страната, посочи още Иван Шукер.