Размерът на минималната работна заплата ще скочи от 240 на 270 лева и вдовишките пенсии също ще бъдат увеличени по най-бързия начин - след обсъждане на идеите от Националния съвет за тристранно сътрудничество и от Министерския съвет. Това заяви премиерът Бойко Борисов в ефира на предаването на bTV "Тази сутрин".
Той обясни, че увеличенията ще "дърпат" от бюджета около 130 милиона лева на годишна база.
"Ако предизборно вдигнем всички пенсии, това означава аз да постъпя като Станишев и да стане като в Гърция", каза Борисов. И допълни, че се надява до края на мандата да скочат и минималните
възнаграждения на възрастните хора.
"Извинявам се на всички, че не мога да го направя сега, но просто толкова са възможностите на държавата", заяви премиерът.
Днес комисия към Националния съвет за тристранно сътрудничество ще обсъжда увеличаването на минималната заплата и на вдовишките пенсии. Заключенията на експертите са необходими за насроченото за сряда заседание на Съвета, в който участват представители на правителството, синдикатите и работодателите.
"Увеличението на вдовишките пенсии с 33 на сто ще облагодетелства една трета от пенсионерите", каза министърът на финансите Симеон Дянков в интервю за БНР в неделя.
Фокусирахме се на вдовишките пенсии сега по две причини. Първо, те обхващат много хора - 700 хиляди души. Около една трета от пенсионерите по този начин ще получат по-добри доходи. И второ, по този начин се избягва всякаква дискриминация. В смисъл - всички вдовишки пенсии се увеличават с една трета. Докато алтернативата, която беше възможна и ние бяхме я анализирали, да тръгнем поетапно с увеличаване първо на минималната пенсия и оттам вече да вървим нагоре изглеждаше, и аз го казах от самото начало, като дискриминация, защото излиза темата защо само на най-ниските пенсии, обясни Дянков.
Финансовият министър прогнозира, че увеличенията на доходите ще влязат в сила от 1 септември заради необходимото технологично време парламентът да промени Кодекса за социално осигуряване.