Сръбският президент Александър Вучич благодарил на българския премиер Бойко Борисов за подкрепата на нашата страна за европейския път на Сърбия.
Това е станало по време на телефонен разговор между двамата, съобщиха от сръбското президентство. Вучич заявил, че страната му има огромни очаквания от предстоящото българско председателство на ЕС през първата половина на следващата година. Той изразил надеждата, че "разширяването на ЕС ще бъде сред приоритетите на София".
Двамата обсъдиха и въпросите, свързани с "инфраструктурните и енергийните проекти на двете страни", които са част от Берлинския процес. Сред тях е и магистралата между Белград и София и свързването на двете държави чрез газопровод. Вучич и Борисов обсъдили и развитието на жп линията между Сърбия и България.
Естественото място на Сърбия и в ЕС, между нас не може да стои страна, която не е част от Евросъюза. Това бе заявил премиерът ни на четиристранна среща с премиерите на Гърция Алексис Ципрас, на Румъния Михай Тудосе и президента на Сърбия Александър Вучич, проведена през октомври в двореца Евксиноград. „Затова всички ние работим по процеса по присъединяване на Сърбия в ЕС и той да бъде ускорен. Това ще е в полза на сигурността на Балканите и на света“, категоричен е Борисов. На Балканите сме се разбрали да няма велики, а всички да сме равни, тук на този регион трябва да има мир и просперитет, изтъкна още тогава Бойко Борисов.
Сръбският президент Александър Вучич се съгласи с Борисов, че мирът и стабилността на региона са много важни. Той подчерта и значението на газовата връзка с България, която определи като изключително важна за Сърбия.
"Имаме интерес Сърбия да се присъедини към ЕС“, изтъкна на свой ред и Михай Тудосе. Той също подчерта важността на газовите връзки между Сърбия и България и между България и Румъния. „Всички заедно трябва да действаме като един в отношенията с други страни и да избегнем зависимостта от един доставчик на енергийни ресурси“, предупреди Тудосе. Според него не трябва да се губи време, а трябва да осъществим общите транспортни и енергийни проекти, които не са насочени срещу други страни.