Борисов не присъства на заседанието на парламента*

21.02.2013 | 09:15
по статията работи: Лили Бончева
Депутатите започнаха да обсъждат оставката на кабинета, подадена вчера от премиера
Борисов не присъства на заседанието на парламента*

Започна заседанието на Народното събрание, на което депутатите трябва да приемат решение по повод подадената вчера от кабинета на Бойко Борисов оставка.

Достъпът до Народното събрание е ограничен. Има засилено полицейско присъствие. Сградата е оградена с метални заграждения. Медийният интерес е изключителен.

В началото на заседанието беше прието предложението на депутата от БСП Ангел Найденов заседанието да се излъчва пряко по националните телевизии до края на обсъжданията. От 214 присъстващи 210 гласуваха „за“, а 4 се въздържаха.

В същото време Бойко Борисов не присъства на заседанието. В момента в парламента са вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, министърът на транспорта Ивайло Московски, министърът на здравеопазването Десислава Атанасова, министърът на еврофондовете Томислав Дончев, министърът на външните работи Николай Младенов, министърът на правосъдието Диана Ковачева, министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, социалният министър Тотю Младенов, както и енергийният министър Делян Добрев.

Парламентът отхвърли искането на Петър Курумбашев от "Коалиция за България" парламентът да покани премиера Борисов и вицепремиера Симеон Дянков да присъстват в пленарна зала. „Нормално е, когато се предава властта, в Народното събрание да присъства премиерът”, заяви Курумбашев.

„Днес говорих с премиера и той ме пита „К,во правим днес, да идвам ли в парламента, ще я има ли опозицията?”. Аз може би съм виновен, защото му казах, че не знам дали опозицията ще е в зала, защото вчера местата ви бяха празни. Не може три години и половина да изпълняваме капризите на хора, които не искат да работят”, заяви Красимир Велчев, председател на ПГ на ГЕРБ.

При гласуването депутатите отхвърлиха предложението.

„Намираме се в един сложен и повратен момент“, каза преди това Найденов. „Ние сме изправени пред политическа криза, която може да бъде решена или задълбочена“, коментира Ангел Найденов от трибуната на НС.

"Българите имат право на бъдеще в собствената си страната. Хората искат по-малко депутати и ефективна съдебна система, а това може да стане само чрез събирането на Велико народно събрание и изграждането на нова Конституция, която дори може да бъде одобрена с референдум", обяви независимият депутат Стоян Иванов. За да се случи това, той посочи, че заедно с Кирил Гундеров ще иницират подписка за решение за промяна на конституцията  "Докажете, че представлявате суверена", се обърна той към депутатите. "Лидерите да докажат че са държавници а не политикани", призова още той.

Още през 2002 година "сините" са искали да бъдат направени 24 поправки на Конституцията и свикване на Велико народно събрание, припомни лидерът на ДСБ Иван Костов и обясни, че “част от тези искания вече се повтарят”. Според него обаче има риск Народното събрание да не приеме поправките с мнозинство, каквото е изискването. Ако се направи такава промяна в Конституцията обаче, Костов смята, че ще се подмени причината поради която хората са излезли на улицата. Иван Костов заяви, че причината за протестите са високите сметки за ток, липсата на работни места, обезценяването и замразяването на доходите в продължение на 4 години. Според него президентът трябва да започне консултации - да покани протестиращите за разговор, да изиска от министрите становища за решението на проблемите, както и на контролните органи, да се съберат и профсъюзите, работодателските организации и да бъде направен “консенсус за излизане от тази криза” с бедността на хората и битката срещу монополите.

Ако доходите не нараснат, хората ще протестират още повече и протестите сега ще ви се видят невинно начало. Това каза съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров, цитиран от Агенция "Фокус".

„Ако държавата не се справя с монополите, монополите се справят с държавата. Но най-големият проблем са доходите на хората. Не само няма европейски доходи, няма и растеж. Има само два пътя. Лошият път е този на популизма, национализация, премахване на плоския данък - това финансовата система няма да го издържи. Вторият път е на антикризисни мерки, сериозна програма и реално увеличаване на доходите. Това може да стане с работещи регулатори, мерки за малкия и среден бизнес. Ако не нараснат доходите на гражданите, нищо добро не ни очаква. В центъра трябва да бъде сложен малкият и средният бизнес”, коментира Димитров.

"Ако не спрем идеите за връщане на комунизма, сме живи умрели. Един от най-големите грехове на ГЕРБ е, че остави същите хора в регулаторите, които бяха по време на тройната коалиция", каза Димитров. „България е вадена от по-тежка криза от тази. През 2007 година кризата беше по-тежка. България ще бъде извадена и от тази криза”, заяви Мартин Димитров.

Народното събрание трябва да си смени лозунга: "Първо лозунга, после коментара". Това заяви лидерът на "Атака" Волен Сидеров от парламентарната трибуна при обсъждането на оставката на правителството. "Премиерът каза, че подава оставка, защото не може да гледа как кръв капе по асфалта и всички казахме: "Добре". Според него собствените министри на Бойко Борисов не знаели, предаде iNews.bg.

Националистът твърди, че президентът ще назначи служебен кабинет по заповед на Бойко Борисов и ще прикрие всички сделки, които от ГЕРБ са направили. "Не вярвам в пиесата: "Оставка, служебен кабинет, честни избори и представителна демокрация", категоричен бе той. Лидерът на "Атака" прочете исканията на протестиращите пред народните представители за по-ниски цени на електро- и топлоенергията.

Сидеров настоява да бъдат изгонени ЧЕЗ, EVN, "Енерго-Про". Той обвини ГЕРБ, че не са променили договорите за приватизация. Настоя да бъде прекратен договорът с МВФ и заяви, че енергетиката, военната индустрия и секторът на съобщенията трябва да са предимно държавни.

"Атака" обвинява бившия американски посланик Джеймс Уорлик, че е бил "комисионер" на две големи фирми у нас, чиято дейност е свързана с добив на шистов газ и производство на ГМО. Лидерът на партията допуска, че ГЕРБ се бои от дипломатическите представители. "Нека сме любезни с посланиците, но да не сме им подчинени". Според него и сега, както в началото на 90-те, властта се предпазва от протестиращите с палки.

Свикването на Велико народно събрание ще върне България в началото на прехода. Това каза от парламентарната трибуна червеният депутат Янаки Стоилов. Според него протестиращите, които настояват за свикване на Велико народно събрание, с цел да се промени Конституцията, дори не разбират какво искат. Някои от тях дори сричали своите искания.

От думите му стана ясно, че исканията на демонстрантите са противоречиви. Те искали промени в основополагащия закон, с цел да се намали броят на депутатите, същевременно настоявали за двойно повече народни представители със свикването на Велико народно събрание.

Стоилов напомни в отговор на искането им за нови хора в политиката, че кадрите на Симеон Сакскобургготски и Бойко Борисов също са били нови хора. От левицата поискаха всички приватизационни сделки да бъдат замразени до провеждането на нови избори. БСП настоява и за цялостна проверка на ЕРП-тата. Също така да бъдат разпуснати и ДКЕВР, Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за регулиране на съобщенията.

Хората са на улицата, защото статуквото не ги удовлетворява. Сметките им за ток преляха чашата на търпението им. Това заяви независимият депутат Димитър Чукарски. Според него причина за протестите са ниските доходи, които пък идват от липсата на икономика. "България трябва да възстанови традиционните си пазари... С тази оставка и с едно бързо отиване на избори ние отново помагаме да се възпроизведе статуквото", каза той. Чукарски очаква отново да има коалиция. Той призова партиите да извадят нови лица в листите, защото това искат хората.

Предсрочни избори - най-късно на 12 май, прогнозира от парламентарната трибуна лидерът на ДПС Лютви Местан.

Ако попитам кой е знаковият исторически успех, с който отишлото си правителство ще остане в историята – съжалявам, очаквахме това да бъде поне думичката "Шенген", членството в който беше гарантирано още в договора за присъединяване. И това не успяхте да сторите. Това заяви лидерът на ДПС Лютви Местан при обсъждането на оставката на правителството.

Местан смята, че предишните три правителства са имали ясни приоритети и ясна програма. Това негово изказване бе посрещнато с освиркване от страна на мнозинството. "Съжалявам, истините болят", каза в отговор той. Според него правителството на ГЕРБ е стъпвало предимно върху личната харизма на Бойко Борисов.

"Имаше една непрекъсната грижа за съхранение на тази харизма чрез създаването на позитивен медиен образ", твърди той. Местан призова правителството в оставка да се откаже от опасното намерение, което се долавя от вчера, "сега като собствена утеха да не се радва на продължаващите протести още по-малкото да ги провокира било със SMS-и било и с нещо друго".

*Информацията се обновява непрекъснато

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
3.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...