Без пенсионна реформа дупката в бюджета на НОИ ще се увеличава, пенсиите няма да растат, а субсидиите от държавната хазна ще трябва да става все по-големи. Около тези мнения се обединиха премиерът Бойко Борисов и заместникът му и министър на труда и социалната политика по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), на което се обсъждат предложенията за промени в Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване.
Пенсионната система в момента не е добра и запазването й при демографските перспективи на страната гарантира увеличаване на субсидиите от държавния бюджет и ограничаване на възможностите за увеличаване на пенсиите. Което ще означава срив на доверието на хората към системата, обясни Калфин, цитиран от БТА. Според Борисов е безспорен факт, че от държавната хазна се отделят огромни средства в размер на 1.8 млрд. лв., за да се подпомогне изплащането на пенсиите. При демографския срив, който се наблюдава в страната, няма как системата да не се реформира веднага. Затова увеличаването на възрастта за пенсиониране е една от темите, които правителството не е склонно да коментира и тя ще се повишава със сигурност, каза премиерът, цитиран от "Фокус". Борисов добави, че по този въпрос Ивайло Калфин е положил огромни усилия, за да намери възможност за максимално плавно и меко увеличаване на пенсионната възраст. Затова синдикатите, които са против това предложение, трябва да направят отстъпки, каквито и правителството е правило по други въпроси, смята още Борисов.
Разногласия между участниците в НСТС предизвика и предложението за въвеждане на еднодневни трудови договори. От едната страна застават синдикатите, които са против тази мярка. Според президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов с въвеждането на такъв тип договори никъде по света не бил постигнат положителен резултат, предаде БТА. Според него прилагането им ще е доста опасно, ако се разпространят по целия пазар на труда, вместо само при земеделието, за където се предлагат.
От другата страна обаче застават работодателите, които подкрепят еднодневните договори. Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев подписването на такъв контракт от някого не трябва да води до спиране на помощите му за безработица. Не трябва и такива работници да обявяват пред Агенцията по заетостта, че са сключили еднодневен договор. Велев не вижда необходимост тези хора да плащат и пенсионна осигуровка, а само такива за трудова злополука и здраве.
На обратното мнение обаче е президентът на КНСБ Пламен Димитров. Според него въвеждането на еднодневните трудови договори ще създаде прецеденти, които могат да докарат на системата допълнителни проблеми. По думите му не става ясно как един човек ще работи на такъв договор, за което ще получи възнаграждение, а в същото време ще взима и помощи за безработица и други социални придобивки. Получава се, че такъв работник едновременно ще получава средства от различни източници, които не могат да са налице едновременно, смята Димитров.
Подкрепа за еднодневни трудови договори изказва и председателят на Конфедерацията на индустриалния капитал в България Кирил Домусчиев. Той обаче смята, че след въвеждането им трябва да се проследи ефектът от това. Ако той е положителе, еднодневните договори трябва да бъдат разпространени и в други сектори на икономиката извън земеделието.
Източник: iNews