Боровец – малко сняг, много хора и никаква музика

02.01.2021 | 11:00
по статията работи: econ.bg
В курорта са дошли предимно млади двойки, които използват хубавото време, температурите са около или малко под нулата, за да си направят разходка на чист въздух в планината
Боровец – малко сняг, много хора и никаква музика
Снимка: БГНЕС

Някога шумният зимен курорт Боровец сякаш е потънал в тишина, много от хотелите са затворени, никъде не се чува музика, предаде БГНЕС.

Липсват веселите компании от Македония и Великобритания, които са заместени от родните туристи. Повечето са от София, но има също така хора от Кюстендил и Пазарджик, както и от Бургас.

В курорта са дошли предимно млади двойки, които използват хубавото време, температурите са около или малко под нулата, за да си направят разходка на чист въздух в планината.

Малцина карат ски, защото снегът е малко. На помощ на скиорите идват машините за изкуствен сняг. Работят и кабинковите лифтове.

В курорта освен хотелите са затворени и ресторантите. Желаещите да хапнат трябва да го направят в малки заведение за бърза закуска. Всички те призовават своите клиенти да спазват противоепедимичните мерки: да носят маска и да спазват разстояние.

Невиждано преди явление е това, че повечето туристи са се подсигурили с храна от вкъщи – сандвичи и сухи пакети.

За разлика от столицата, където на много места можете да пиете греено вино, което може би се превърна в хита на този сезон, в Боровец това удоволствие също липсва.

За тези, които искат да съчетаят разходката с това да научат малко повече за историята на курорта, е отворил врати дворецът Царска Бистрица. Той се намира над Боровец. Построен е в периода от 1898 до 1914 г. в духа на българската възрожденска архитектура, съчетаваща модерни европейски влияние.

Царска Бистрица играе важна роля в историята на Третото българско царство. Тук царица Йоанна научава за смъртта на своя съпруг цар Борис III.

Изключително интересна е и малката водноелектрическа централа, произведена от „Сименс“, която е захранвала с ток двореца. Тя е построена през 1912 г. и до ден-днешен е в изправност, което я прави уникална в цяла Европа.

На връщане между София и Самоков по пътя можем да видим много местни жители, които предлагат своята стока – предимно домашни сладка и прочутите самоковски картофи, продаващи се по 9 лева за 10 кг. Повечето от търговците се оплакват, че заради кризата с пандемията нямат клиенти. Днес в първия ден на Новата година вместо да си почиват те са излезли от ранни зори в опит да препечелят нещо.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...