Курортите трябва да могат да се самоуправляват. За целта трябва да се създаде курортен ареал, който да регламентира курорта като териториална единица със собствена инфраструктура и специален статут. Важно е да има възможност да участва в управлението на средствата, които самият той е генерирал и с колективен управяващ орган. Това каза заместник-министърът на икономиката и енергетиката с ресор туризъм Бранимир Ботев, който участва в конференция в Слънчев бряг и откри сезона в курорта.
Ботев заяви още, че трябва да се търси решение на проблемите, а това минава през приемането на единен закон, който да регламентира дейността на туризма, наложил се като структуроопределяща индустрия в България. Тя генерира 13,6% от БВП на страната.
Заместник-министърът коментира, че откриването на консулската служба на България в Екатерининбург, една от големите области в Русия, ще стане факт до няколко дни.
„Анализите ни показват, че можем да очакваме от тази голяма провинция около 70 хил. руски туристи да посетят страната ни", каза Ботев.
Той припомни, че от началото на годината отчитаме ръст на посещенията с цел ваканция и почивка от руски и украински туристи, а само преди седмица е издадена и 100 хилядната виза на руски турист от консулската служба на България в Москва. 14 процента повече са и издадените български визи в Украйна за месец април тази година, спрямо същия период за 2013 г.
Участниците в кръглата маса се обединиха около мнението, че индустрията има нужда от самостоятелно министерство, което да се грижи ефективно и навременно да решава проблемите в туризма. Така заедно с подготвения и приет на първо четене в Народното събрание нов Закон за туризма в България, ще имат сигурността и спокойствието успешно да развиват туризъм в страната ни.
Представителите на туристическия сектор обявиха готовността си да подготвят "Харта на туристическата индустрия", която да предложат на политическите партии в България да подпишат, които след това да се ангажират с нейното изпълнение за решаване проблемите пред туризма.