Бригадирските движения се възраждат в търновските общини

05.08.2010 | 13:47
по статията работи:
14 села от региона ще получат финансиране от общинския фонд
Бригадирските движения се възраждат в търновските общини

С доброволен труд под формата на самоучастие, подобно на бригадирското движение от недалечното минало, вече правят пътища, чешмички и облагородяват градинки по селата.

Великотърновска община учреди специален фонд „Местна инициатива", който отпуска средства на малките кметства след разработването на проекти. Таванът е до 50 хил. лв., а специална комисия прави оценка на разработките, които впоследствие се финансират, съобщи в. "Борба".

Едно от важните условия е самоучастието, което е свързано с полагането на доброволен труд. За парите освен кметствата могат да кандидатстват граждански инициативни групи и неправителствени организации.

Първият обект, който започна да се прави по този начин, е основната улица на Нацовци, което е към кметство Големаните. Кметицата Веселина Стойчева съвместно със строителния предприемач Георги Малчев е разработила проект „Нашето село - желано място за живеене". С доброволен труд на местното население се оформи нарочената за ремонт отсечка, която е изровена от пороите и е в окаяно състояние. Трасето е едно от основните, които отвеждат до Килифаревския манастир.

14 села от региона ще получат финансиране от общинския фонд при гарантиран от своя страна доброволен труд.

С пари от общинския фонд в Арбанаси ще се оформя младежки клуб, а в Балван бригадирите ще участват в ремонт на читалището.

В Беляковец живеещи на една от улиците са гарантирали, че ще се включат сами при направата на тротоари по нея, след като със средства от общинския бюджет им подсигурят материали.

По линия на местната инициатива в Ново село пък хората ще помагат при направата на парк и селска чешма.

Финансиране има за Шемшево. Тук баби и дядовци ще се хванат за мотиките, за да облагородяват централната част. В Самоводене с доброволен труд също ще се възстановява чешма, а в Дебелец - читалището.

Жителите на Шереметя получават финансиране за детска площадка, а тези на Дичин ще обгрижват войнишкия паметник.

С инфраструктурни обекти в проекта, който се прави по модел на Столична голяма община, се включват още Малки чифлик, Пчелище, Присово и Миндя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.06   363 г. – Римският император Юлиан Отстъпник е убит по време на отстъпването от Сасанидското царство; военачалник Йовиан е провъзгласен за император. 684 г. –...