Британски доклад: Банкери да могат да влизат в затвора

19.06.2013 | 12:23
по статията работи: Петя Бързилска
Атакува се липсата на отчетност на висшите служите и поемането на рисковани решения
Британски доклад: Банкери да могат да влизат в затвора

Шефовете на британските банки трябва да могат да бъдат съдени и да влизат в затвора, ако техните решения са рисковани и водят до критични ситуации и търсене на спасителна помощ. Това са част от предложенията в дългоочаквания доклад на парламентарна комисия за банковите стандарти в британския парламент. Комисията беше създадена миналата година след серия от скандали в банковия сектор, припомня „Би Би Си“.

Петият доклад на депутатите атакува липсата на отчетност на банкерите, кaто според новите правила те ще бъдат принудени да поемат отговорност за своите действия. В доклада се казва още, че някои бонуси, получавани от служителите, трябва да бъдат удържани за период до 10 години.

Министерството на финансите на Великобритания одобри доклада на банковата комисия. Освен това документът беше наречен „много впечатляваща разработка“ и обещава да доведе до резултати преди края на лятото. Според Лондон в най-скоро време парламентът трябва да разгледа новия банков закон.

Ако по-рано имаше подобен закон за злоупотреби с положение много висши банковия служители щяха да бъдат изправени пред съда на фона на трудната ситуация с финансовата криза, пише британският в. „Индипендънт“.

Парламентарната комисия беше създадена след скандала с манипулиране на Лондонския междубанков лихвен показател Libor, който показа провала висшите банкери да могат да поемат вината за своите действия, пише вестникът.

Предложенията на комисията включват и нов лицензионен режим за банкерите, подкрепени от строги правила за трейдърите и дори за персонала в банковите клонове, които продават погрешно финансови продукти. Така те ще бъдат изправени срещу пълната мощ на законовите наказания на британския финансов регулатор.

Твърде много банкери, особено на най-високите постове, са оперирали в среда, в която липсва поемането на достатъчно лична отговорност, се казва в доклада. Там се посочва още: Висшите служители, са били наясно с факта, че те нямат да бъдат наказани за това, което не са успели да предвидят.

Анализът на комисията, включващ цели 571 страници, освен това разглежда алтернативи за продажбата на Royal Bank of Scotland (RBS), които включват разделянето на банката на отделни части. Също така в доклада се настоява за незабавни действия за увеличаване на конкурентноспособността на банковия пазар.

Припомняме, че през април тази година Европейският парламент (ЕП) прие закон, с който се слага таван на бонусите на банкерите, което се прави, за да се ограничи спекулативното поемане на риск.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...