Увеличените данъци в Гърция не постигат своята цел и всъщност водят до намаляване на приходите в хазната. Това се крие зад „успешната история“ на управляващите за бюджетния излишък и социалните дивиденти, коментира списваният в южната ни съседка в. Български новини.
Въпреки че бюджетът има по-голям от очакваното излишък, данъчните приходи – директни и косвени, не постигат заложените цели и са под равнището, достигнато през 2016 година.
„Сириза“ заявяваше, че ще работи за защита на уязвимите домакинства, докато беше в опозиция, но идвайки на власт увеличи индиректните данъци до най-високото ниво за последните десет години – 15,1% от брутния вътрешен продукт (БВП).
Под натиска на кредиторите гръцкото правителство увеличи ставките на данъци, акцизи и премахна множество данъчни облекчения. Например вече е преустановена практиката за намалена ставка на ДДС за островите.
Така приходите от директни данъци в страната достига 17,59 млрд. евро, по последни данни на финансовото министерство, а през 2016 година те са били 19,25 млрд. евро. Очакванията на правителството бяха за увеличаване на данъчните приходи с 1 млрд. евро с мерките в данъчната си реформа.
Приходите от корпоративните данъци са 2,81 млрд. евро, при очаквани 3,04 млрд. евро и приходи от 3,18 млрд. евро през 2016 година.
По данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Гърция е страната с най-голям ръст на данъците през 2016 година. Като цяло приходите от данъци са в размер на 38,6% от БВП и за миналата година са се увеличили с 2,2 процентни пункта.