Европейският съюз подготвя нови мерки, които ще позволят разследването на споразумения в енергетиката на страни-членки с държави извън съюза. Плановете на ЕС ще бъдат разкрити в сряда, 10 февруари. Действията адресират притесненията за зависимостта на Европа от руския газ, информира AFP.
Мерките могат да доведат до преразглеждане и анулиране на договорите на страни като България с руския доставчик „Газпром”, пише още френската агенция като се позовава на свой източник в ЕК.
Новите мерки предвиждат Брюксел да може да разглежда енергийните договори между страните членки и държави извън съюза преди те да бъдат сключвани. Идеята е да се установява предварително дали сделките отговарят на правилата на съюза. В момента ЕК може да преглежда договорите, след като те бъдат подписани.
Целта на стратегията е да подсигури енергийните доставки в ЕС, предвид влошените отношения с Русия заради кризата в Украйна.
По думите на еврокомисаря по енергетиката Мигел Канете, целта на предложенията „е проста – да предотврати и смекчи евентуална криза с газовите доставки”.
Европейският съюз вече разследва дали руската държавна компания „Газпром” налага несправедливи цени, които нарушават търговските правила на блока.
През 2014 г. страните-членки внасяха 53% от енергията си. Една трета от природния газ идва от Русия, а някои от новите членове в Източна Европа са изцяло енергийно зависими от Москва.
Брюксел също така иска достъп до информация от търговски спогодби между държави-членки и компании, в случай, че фирмите вече заемат 40% или по-голям дял в пазара на съответната страна.
Според еврокомисаря плановете ще „подобрят прозрачността” и ще позволят на ЕС да „преценява сигурността на доставките” на енергия.
На мерките се гледа като начин пазарният дял на „Газпром” да бъде ограничен, но ще бъдат засегнати и други големи производители като Норвегия и Алжир, допълва източникът на АФП.
Комисията не може да анулира търговски договори, но търси начин Европейският съд да ги обявява за невалидни, в случай че нарушават европейското законодателство.
Сред мерките на Брюксел е и създаването на нови „енергийни региони” вътре в ЕС, в рамките на които държавите-членки да си оказват помощ в случай на енергийна криза. Това предполага мерки, които засягат топлофикационния сектор и пазара на климатични инсталации като най-големи енергийни консуматори, допълва БГНЕС. Те стоят зад половината използвана енергия в ЕС и малко под 50% от използвания газ.
Създаване на единен енергиен пазар, повишаване на сигурността и ефективността, намаляване на употребата на твърди горива и увеличаване на тази на възобновяеми източници, са сред миналогодишните планове за „енергиен съюз“.