Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу отново изкара на преден план развитието на ядрената енергетика, като по този начин наля масло в ожесточения дебат в Германия относно бъдещето на този сектор, съобщава EUobserver.com.
В интервю пред Bild am Sonntag Барозу призна, че "ядрената енергетика е чувствителна тема в Германия". Но според него все повече държави виждат в атомната енергия най-малкото временно решение за ограничаване на замърсяването на околната среда и на зависимостта от петрола и природния газ.
Предишното германско правителство, водено от канцлера Герхард Шроьдер, пое ангажимент постепенно да затвори всичките седемнадесет ядрени електроцентрали в страната до 2021 година. Но сега този ангажимент е поставен под въпрос от християндемократите на сегашния канцлер Ангела Меркел, които са и най-голямата партия в управляващата коалиция.
Германският министър на образованието и научните изследвания Анет Шаван е убедена, че Берлин трябва да намери начин да спре изпълнението на нагажимента. Тя счита, че това е жизненоважно с оглед на германския принос към опазването на околната среда.
Мнението на Шаван, обаче, не се споделя от социалдемократите, които са втората по големина партия в управляващата коалиция. Изявлението на министъра на транспорта Волфганг Тифензее „Ние вярваме във възобновяемите енергийни източници, но не и в ядрената енергия” най-ясно показва настроението на социалдемократите.
Всяка страна-членка на ЕС трябва сама за себе си да реши въпроса с развитието на ядрената енергетика. Но засега ЕК дава ясен сигнал, че ще насърчава усилията в тази насока, а евентуален отказ на Берлин да се съобрази с тези намерения няма да бъде погледнат с добро око от Брюксел.