Европейската комисия ще обяви днес пакет от предложения за задълбочена икономическа интеграция на 19-те страни от еврозоната, предаде "Ройтерс". Целта на мерките е да направят единната валута по-устойчива на евентуални бъдещи кризи.
Пакетът на еврокомисията вероятно ще се отнася до идеите на някои лидери от еврозоната като френския президент Еманюел Макрон за създаването на бюджет, финансов министър и парламент за еврозоната.
Сред другите идеи е трансформирането на спасителния фонд на еврозоната в Европейски валутен фонд, както и подсилването на европейската банкова система.
Предложенията на комисията ще дадат широко поле за дискусии между лидерите на еврозоната на срещата на върха, която ще се проведе на 15 декември.
Макар самото съдържание на пакета да бе пазено в тайна, се появиха достатъчно публични изявления на официални лица от еврокомисията и националните правителства, за да стане ясно кои ще са спорните моменти.
Макрон вероятно ще иска бюджетът за еврозоната да бъде голям отделен резерв от пари, финансирани от данъци, докато Брюксел би предпочел той да бъде част от съществуващия многогодишен бюджет, финансиран от държавните вноски. Според Германия еврозоната не се нуждае от бюджет.
Еврокомисията иска също бъдещият финансов министър на еврозоната, който ще контролира бюджета и ще председателства месечните срещи на финансовите министри от страните с единна валута, да бъде висш служител от институцията.
Това обаче е неприемливо за финансовите министри, които предпочитат Брюксел да бъде само наблюдател на срещите им. В момента те избират председателя на Еврогрупата.
Противно на предложенията на Макрон Брюксел смята, че не е необходимо да се създава парламент за еврозоната в рамките на сегашния Европейски парламент, тъй като всички страни с изключение на Великобритания и Дания са задължени рано или късно да приемат единната валута.
Еврокомисята би искала спасителният механизъм на еврозоната да стане институция на ЕС, а не междуправителствен орган, управляван от отделен договор, подписан само от правителствата в еврозоната.
Финансовите министри обаче искат да упражняват пълен контрол върху средствата в спасителния фонд.