Бургаските корабостроители искат да подадат сигнал до прокуратурата

24.01.2014 | 12:20
по статията работи: Мария Стоянова
Протестите в центъра на Бургас продължават
Бургаските корабостроители искат да подадат сигнал до прокуратурата

Продължават протестите на съкратените работници от бургаските корабостроителници. И днес протестиращи се събраха пред банката-кредитор на дружеството, за да настояват за неизплатените си заплати и обезщетения.

Днес стана ясно, че корабостроителите подготвят сигнал до прокуратурата. Все още обаче той няма да бъде подаден, тъй като е нужно време, за да се консултират с юрист и да прецизират текста, информира агенция „Фокус“.

Веселин Кабов, който е бивш маркетингов директор на дружеството, добави и седем нови искания към тези на колегите си, с които е от началото на протеста. Очаква се до средата на следващата седмица недоволните работници да съгласуват сигнала до прокуратурата.

Протестните действия ще продължат до края на месеца всеки ден от 10 ч. в центъра на Бургас. Дължимите възнаграждения на работниците са в размер на около 700 000 лева.

Припомняме, че в началото на седмицата се състоя среща на протестиращите бургаски корабостроители със социалния министър Хасан Адемов и с областния управител Павел Маринов. По време на дискусиите се изложиха основните проблеми на дружеството, свързани с липсата на прозрачност в управлението, както и с неясното бъдеще на завода.

Съкратените работници смятат, че фалитът на "Бургаски корабостроителници" е умишлен. Според тях в продължение на 13 години дружеството е било източвано целенасочено и системно и в края на 2013 г. това е довело до фалит.  

Тази теза те са изложили в писмо до ДАНС и Районната прокуратура в Бургас. В него се казва още, че протестиращите са уволнени и принудени да подпишат заповеди за уволнение в присъствието на въоръжена охрана. Недоволните корабостроители настояват за цялостна проверка и изясняване на истинските причини за фалита и задлъжнялостта на завода.

"Непрекъснато и безогледно корабостроителницата бе залагана за кредити, обслужващи фирми от новия холдинг. Кулминацията бе през 2007 г. с приватизирането от корабостроителницата на електрокарния завод в Лом за сумата от 4 млн. лв. със задължението да изплати всичките му дългове, тогава в размер на 3 млн. лв.", пише още в писмото.

*Информацията е обновена в 15:22

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...