Паника и страх от радиация разтресе вчера град Бухово, след като преди дни независима френска лаборатория измерила, че вредните лъчения в близкия до София град Бухово са два пъти над нормата. Районът е прочут с богатите залежи на радон и местните рудници за добив на уран работели до 1992 година. След това е взето решение този отрасъл да бъде закрит и всички мини да се заровят. Така години наред те са скрити под тонове бетон и пръст, но въпреки това според експерти все още бълват радиация.
Буховци, които сякаш са свикнали вече с мисълта, че живеят в радиоактивен район, отново са силно притеснени от новината, че излъчването се е засилило.
„Всички в Бухово страдат от някакви здравословни проблеми И младите, и старите, и децата”, разказва Иван, който на младини работел в една от мините. Там той се запознал и със съпругата си, която обаче не доживяла до 40, тъй като се разболяла от рак и починала.
„Поболя се заради работата в мините. На времето никой не ни казваше как да се предпазваме”, обяснява през сълзи бай Иван. „И внуците не са добре. На по 10 години са и постоянно ги болят главите. Техните по какви ли не лекари не ги водиха и не могат да разберат какво им е. Ходиха и до чужбина. Там им предписали някакви скъпи лекарства, но и от тях не се оправиха. Малката дори започна да не може да вижда с едното око”, разказва Иван. Според него причината за проблемите на внуците му били табаните, в които се съхранявали радиоактивните отпадъци. Те били в най-хубавата част на планината до Бухово и децата постоянно карали колела по пътя там. Ритали и топка близо до хранилищата, където не можело да се седи повече от час, защото ти ставало лошо.
„Обяснявах на техните да им забранят да ходят там, но те не ме послушаха”, ядосва се възрастният мъж. Вчера стана ясно, че една от поляните край табаните на бившата уранова мина в Бухово е затворена. При съвместна проверка на Центъра по радиобиология и радиационна защита и Агенцията по околна среда уредите показали радиационен фон от 1 микросиверт, докато европейската норма е 0,3. Според проф. Радостина Георгиева, шеф на центъра, за година това прави облъчване от 8 милисиверта, ако човек стои денонощно на поляната. И пак това е доза, която обикновено получаваме след рентгенова снимка и не е опасна за здравето на хората, коментира тя. Само че е недопустимо да се разравят старите табани с каквато и да е цел.
Според местните причината за рязкото повишаване на радиацията били и ромите, които разбивали табаните, за да измъкнат струпаното в тях желязо, мед и бакър, пише в. "Монитор". „Всеки ден правеха по няколко курса с каруците до мините в планината. После се връщаха с купища кални железа, които са измъкнали оттам”, разказва жител на Бухово, който живее в началото на пътя за една от мините. Той дори си спомни за случай, когато група цигани изровили желязо, след което от дупката потекла някаква мръсна вода. По това време местен овчар пасял добитъка си наблизо. Животните отпили от водата, след което измрели по пътя към градчето. Овчарят пък се споминал година по-късно, като никой не разбрал от какво точно е заболял.