Най-големите разходи на българските домакинства през миналата година са били за храна и за поддръжка на дома /вода, електричество и други горива за отопление/, сочат данни от анализ на Евростат за разходите на домакинствата в ЕС-28 с цел консумация през 2015 г., подкрепени с цифри за потреблението у нас и от националната статистика.
България е била сред страните, в които разходите на домакинствата за жилища, вода, електроенергия и други горива са сред най-ниските в ЕС - около 18,5 на сто от общите разходи, отчита Евростат.
Най-ниски по това перо са били разходите в Малта - 10 на сто, Кипър - 16,6 на сто, Естония - 18 на сто, България - 18,5 на сто, Португалия и Словения - по 18,8 на сто и др.
По данни на националната статистика през миналата година българинът е харчил най-много за храна - по 3510 лева на домакинство и по 1463 лева на човек.
Разходите за жилището са втори по размер за българите - по 1598 лева на домакинство и по 666 лева на човек.
На трета позиция са разходите на българските домакинства за транспорт - по около 800 лева на домакинство и по 330 лева на човек.
Разходите за здравеопазване са били по около 600 лева на домакинство и по 250 лева на човек, а за алкохол и цигари - по 489 лева на домакинство и по около 200 лева на човек.
През миналата година домакинствата в ЕС са отделили близо 2 трилиона долара или около 25 процента от общите разходи за поддръжка на жилищата, за вода, отопление и други горива, т.е. върхът на пирамидата е бил обърнат към жилищните нужди на европейските домакинства, отчита Евростат.
Най-високи са били жилищните разходи в Дания - около 30 на сто, Финландия - 28 на сто, Франция и Швеция - по 26 на сто, Чехия и Великобритания - по 25 на сто и др.
Следващият най-голям разход за домакинствата в ЕС е бил за транспорт - 13 на сто.
За храна /без алкохол/ европейците са отделяли по 12,3 на сто; за различни видове сервиз и услуги - по 11,5 на сто; за култура и ресторанти - по 8,5 на сто; за алкохол и цигари - по 4 на сто и за здравеопазване - по 3,9 на сто.
Най-нисък дял от разходите на европейските домакинства е бил отделян за комуникация - 2,5 на сто и за образование -1,1 на сто, отчита Евростат.