450 млн. евро е общата сума, която държат българи на депозити в банките в Европа. Голяма част от тази сума е в швейцарски банки. По различни данни поне 150 българи имат спестявания в алпийската държава на обща сума 250-300 млн. евро, пише в днешния си брой в. "Стандарт".
България получава тази информация, тъй като по силата на европейска директива се обменя информация за размера на лихвите по депозитите между страните членки на ЕС. През септември тази година беше подписано и споразумение с Швейцария. Така при съмнения за укриване на налози родните данъчни могат да изискват информация от швейцарските банки за наличност по сметки и т.н.
Общата сума от 450 млн. евро е като "капка в морето" спрямо спестяванията на домакинствата, съхранявани от родната банкова система, които възлизат на 34,708 млрд. лв., или над 17 млрд. евро към края на септември. От началото на годината тези спестявания са докарали общ доход от лихви в размер на 1,02 млрд. лева, което би донесло малко над 100 млн. лв. приход в хазната, ако данък "лихви" вече действаше. Но докато у нас лихвите по влоговете са около 4,8%, то в страните от еврозоната са доста по-ниски - едва 1-2%, изчислява вестник "Стандарт".
"От следващата година у нас ще отпадне банковата тайна с Швейцария". Това каза пред журналисти в началото на октомври министърът на финансите Симеон Дянков в отговор на въпрос, засягащ нова спогодба между двете страни.
Централноевропейската страна ще предоставя на нашите власти банкова и данъчна информация за български граждани. Документът за избягване на двойното данъчно облагане между България и Швейцария е бил подписан на 19 септември 2012 г. в София. В началото на 2013 г. година правителството ще изиска информация от Швейцария, която ще засяга последното тримесечие на годината. От Берн ще получаваме информация на всеки 3 месеца.