Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg (за периода 26-28 април 2011 г.): ROJDEN
Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg
С 15% са се увеличили от началото на годината ранните записвания на българи за нашите туристически обекти и курорти.
Това сочат данните на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), представени днес при отчитане изпълнението на проекта "Комуникационна кампания за насърчаване на вътрешния туризъм в България". Той се финансира по ОП "Регионално развитие" на ЕС и включва различни дейности за реклама като телевизия, радио, интернет и др.
Кампанията за повишаване осведомеността и предлаганата пазарна информация за туристическия ни продукт на национално ниво доведе и до 2% годишен ръст на почивките в страната. Това стана ясно от думите на Ива Якимова, началник отдел "Проекти и програми в туризма" в МИЕТ и ръководител на европейския проект. Тя цитира и данни от националната статистика, според които разходите на българите за туризъм през 2010 г. са били в размер на 2.689 млрд. лева, като 74% от тях са усвоени в България, а 26 на сто - в чужбина.
Избраните информационни канали и рекламни активности са достигнали широка аудитория и са оказали положително въздействие върху потребителите, сочи оценката за ефективността на проекта. Затова в министерството смятат да продължат кандидатстването по оперативните програми на ЕС в подкрепа на националния маркетинг и налагането на страната като целогодишна туристическа дестинация.
Кампанията за насърчаване на вътрешния туризъм е била целенасочена, разбираема и достъпна за различните възрасти у нас, става ясно и от национално проучване на "Алфа Рисърч", проведено в рамките на проекта от 6 до 21 април. Данните в него сочат, че 81% от пълнолетните българи са видели някакъв елемент от нея и това регистрира позитивни нагласи.
Като цяло кампанията е насочила вниманието към националния туристически продукт и е оказала позитивен ефект за големите курорти, известните дестинации и традиционния туризъм, обясни Станислав Стоянов, управител на социологическата агенция. Според него съотношението "реализирани пътувания" към "намерения за бъдещи пътувания" расте за всеки от предлаганите видове туризъм, като някои от тях имат потенциал за удвояване на интереса. Такива са еко и планинският туризъм, спа и балнеолечението, зимният и ски туризма, както и културният туризъм.
Изследването сочи още, че сред публичните канали за информация българите предпочитат телевизията, интернет и печатната реклама (брошури и листовки). Телевизията оказва най-силно въздействие върху аудиторията от всички възрастови групи, радиото - в малките населени места, а интернет - сред семействата с деца до 10 години и младите хора.
В рамките на комуникационната кампания за насърчаване на вътрешния туризъм до момента са сключени договори на стойност 2.320 млн. лева. Излъчените почти два пъти повече спрямо планираните телевизионни клипове са достигнали до 3 млн. зрители. Радио спотовете са чути от над 1.6 млн. слушатели, а печатните публикации и карета - прочетени от половин милион читатели. С най-висока ефективност се отличава интернет банер рекламата "Потърси България", където при заложена цел от 4. 246 млн. импресии са реализирани 6 пъти повече - 26. 635 млн., информира МИЕТ.