Над 50% от българите, готови да ползват ипотечно кредитиране, търсят стабилност на месечните вноски при фиксиран лихвен процент. Това сочи онлайн проучване, изготвено от „УниКредит Булбанк" в първите десет дни на септември.
Най-силният мотив на за хората, които биха взели ипотечен кредит, е купуването на първо основно жилище. Така са отговорили близо 45% от участниците в анкетата. Над 20% пък са посочили, че биха взели ипотечен заем, за да купят второ жилище. Сред мотивите, със значително по-нисък дял, са и рефинансиране на друг кредит, ремонт, купуване на жилище за децата.
Близо половината от участниците в маркетинговото проучване са посочили фиксираната лихва (за различен период - между 1 и 10 години) като най-предпочитана лихва.
Очаквано, най-голямо значение за клиентите при избор на кредит, има размерът на лихвения процент - измерен като абсолютна стойност и като ГПР. Най-предпочитаните бонуси за клиентите пък са отпадане на таксата за разглеждане на кредита и преференциална лихва при превод на работната заплата.
От прочуването се вижда още, че клиентите са ориентирани към съкращаване на периода за изплащане на заема. Около 70% от желаещите да вземат кредит предпочитат срок на издължаване от 10 до 20 години като около половината от запитаните избират най-краткия срок. Доказателство за по-консервативната нагласа на потребителите е и фактът, че отново близо половината са посочили, че биха изтеглили заем до 60 хиляди лева. Едновременно с това обаче, най-големият процент от запитаните отговарят, че търсят финансиране в размер до 85% от стойността на жилището.
Една трета от хората, които биха взели ипотечен кредит, досега са ползвали такъв. Най-често решение за теглене на ипотечен кредит взимат хората на възраст между 25 и 35 години, с месечен доход над 1000 лева.
Едновременно с това, интересни тенденции показват и отговорите на онези участници в проучването, които се колебаят в решението си да вземат кредит. Основните съмнение на анкетираните са, че заради икономическата криза няма да успеят да се справят с обслужването на заема си. Ако получат повече сигурност, под формата на фиксирани вноски и застраховка в случай на загуба на доходите си, те биха преразгледали решението си.
В бъдеще делът на ипотечните заеми с фиксирана лихва ще достигне 20% от общия обем, прогнозира Паскуале Джамбои, директор „Банкиране на дребно". Подобен е делът в страни като Франция и Италия. В Англия и Германия пък този процент достига 40%.
През следващата година ипотечните кредити ще отбележат ръст от 3%, смята Джамбои.