Българите стоят все повече пред компютъра

09.05.2011 | 17:32
по статията работи:
Най-много време на компютрите посвещават най-младите. Хората гледат средно по 2.43 ч. телевизия на ден
Българите стоят все повече пред компютъра

98% от анкетираните в петото по ред целогодишно изследване на бюджета на времето на населението, проведено от НСИ, отделят време за дейности като гледане на телевизия, четене на книги, разходки, туризъм, спорт, игри, занимания с компютри и други.

Това става ясно от представените днес данни на Националния статистически институт, което е проведено в периода октомври 2009-10 г. Обект на изследване са лицата над 10-годишна възраст. В извадката са включени 3 132 домакинства и са анкетирани 5 503 лица.

Свободното време на едно анкетирано лице възлиза на 4 часа и 25 минути. Най-много свободно време имат лицата на възраст 10 - 19 години (близо 6 часа) и на 65 и повече години (5 часа и 15 минути), а най-малко - лицата във възрастите 20 - 49 години (3 часа и 45 минути).

През свободното си време хората основно гледат телевизия - 2 часа и 43 минути на ден; разговарят със семейството или с приятели, роднини, познати - 36 минути на ден; разхождат се - 12 минути дневно.

В сравнение с периода 2001-2002 г. значително е нараснало времето, което се отделя за занимания с компютри (търсене на информация, четене и сърфиране в мрежата, чатене, писане на eлектронни писма) - 12.2% от лицата са отделили дневно 1 час и 37 минути. Ако към това време се добави и времето, през което лицата играят компютърни и видеоигри - 1 час и 39 минути на ден за едно участващо в дейността лице, се вижда, че заниманията с компютри трайно са навлезли в ежедневието и заемат второ място по продължителност в рамките на свободното време след телевизията. Това става ясно от данните на НСИ.

Най-много време на компютрите посвещават най-младите (до 19 годишна възраст) - 26.5% от тях се занимават по 1 час и 44 минути с компютърни игри и 49% - с друг вид използване на компютри по 1 час и 57 минути. 20% от лицата на възраст 20 - 49 години отделят средно по 1 час и половина за друг вид използване на компютри и 2.3% от тях - по 1 час и 31 минути се занимават с компютърни игри.

По-малко време за компютърни занимания отделят анкетираните лица на възраст 50 - 64 години - по около 1 час и 14 минути за двата вида дейност, като делът на участващите също е нисък - 0.5% за игри и 4.2% за друг вид използване на компютри.

21% от мъжете и 15 % от жените се занимават със спорт и дейности на открито през свободното си време. Лицата, които спортуват, отделят за това по 2 часа дневно. По 1 час и 33 минути се отделят за ходене и туризъм и също толкова за забавления и културни дейности (кино, театър, концерт).

 По 1 час и половина се отделя за различни видове хобита и игри (свирене на музикални инструменти, писане на поезия, проза, колекционерство, игра на карти, шах, домино, залагане на комар и др.).

 За четене на книги се отделят по 1 час и 20 минути дневно, а за четене на периодика и специализирана литература - 50 минути. 4% от анкетираните са чели книги и 15.3% - периодика и друга литература в деня на анкетирането.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...